nagrody

poniedziałek, 01 lutego 2010

W dniu 30.stycznia 2010 Siegfried Lenz odebrał z rąk Claudio Magrisa nagrodę Nonino w kategorii literatury zagranicznej. Niemiecki pisarz został uhonorowany za całokształt twórczości ze szczególnym uwzględnieniem powieści "Lekcja niemieckiego" (Die Deutschstunde). Przewodniczącym jury był V.S. Naipaul, noblista z 2001 roku. W swoim uzasadnieniu jury stwierdziło m.in., że "w swojej kreatywnej twórczości Lenz potrafił z dystansem i nieufnością wobec każdej ideologii podejmować temat przemocy i prześladowań."

Nagroda Nonino (Premio Nonino), ufundowana przez włoską firmę Grappa Nonino, istnieje od 1975r. Co roku honoruje się nią wybitne osobistości i inicjatywy kulturalne z Włoch i całego świata. To jedna z najbardziej znanych i poważanych nagród we Włoszech.

Siegfried Lenz

Siegfried Lenz ©dpa

Tagi: nagrody
20:19, weisse_taube , nagrody
Link Komentarze (6) »
czwartek, 08 października 2009

Jejku, jak się cieszę!!!! Literacka nagroda Nobla przypadła w tym roku niemieckiej autorce rumuńskiego pochodzenia - Hercie Müller!!! Jako zagorzałą germanofilkę niezmiernie mnie ta wiadomość cieszy, choć muszę przyznać bez bicia, że jeszcze nie miałam okazji przeczytać żadnej z jej książek.

Jakoś nie wierzyłam, że nagrodę otrzyma obstawiany przez bukmacherów Amos Oz (choć nic do niego nie mam)  i wierzcie mi albo nie ale dzisiaj od samego rana chodziła mi po głowie myśl, że fajnie by było, gdyby Akademia Szwedzka wyróżniła pisarza niemieckiego pochodzenia a mniej więcej pół godziny przed ogłoszeniem wyników pomyślałam, że nagroda może trafić w ręce kobiety ... Ale żadnych nazwisk nie obstawiałam. :)

Oglądałam w internecie na żywo ogłoszenie wyników i trochę się zdenerwowałam kiedy pan, który wyszedł do dziennikarzy zaczął mówić po szwedzku, bo nie zrozumiałam kompletnie nic, nawet nazwiska laureata. Po angielsku zrozumiałam, że nagroda wędruje do Niemca, ale nazwiska nadal nie wyłapałam ;-) Dopiero ogłoszenie po niemiecku przyniosło pełny obraz sytuacji i taaaaką radość!!!

Cieszę się jak głupia!!! :)))

 

Aha, zapomniałam dodać, że ostatnia książka Herty Müller "Atemschaukel" znajduje się na shortliście najważniejszej niemieckiej nagrody literackiej Der Deutsche Buchpreis, której zwycięzca zostanie ogłoszony w najbliższy poniedziałek 12.10. Trzymam kciuki :)

poniedziałek, 05 października 2009

Wczoraj stało się coś dziwnego.

Prasowałam ubrania i jednocześnie oglądałam transmisję z rozdania nagród Nike. Kiedy podczas prezentacji sylwetek wszystkich finalistów na ekranie pojawił się Tkaczyszyn-Dycki i zaczął recytować dziwnie hipnotycznym szeptem jeden ze swoich wierszy traktujący o śmierci matki, coś we mnie pękło. Prawa ręka prowadząca żelazko wyraźnie zwolniła a ja zaczęłam tępym wzrokiem wpatrywać się w fioletowy materiał rozłożony na desce do prasowania. Nie wiem, co się stało. Nagle po prostu wszystko stanęło, docierał do mnie tylko głos recytujący słowa o porażającej treści.

Kiedy ogłoszono werdykt,zwycięzca wszedł na scenę by odebrać statuetkę; widać było, że był bardzo wzruszony ale i stremowany. Wpatrywałam się w jego lekko pochyloną sylwetkę, jakby uginającą się pod wpływem trudnych doświadczeń życiowych (opisanych właśnie w zwycięskim tomie wierszy "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach"), w jego poczciwą, sympatyczną twarz, patrzyłam z jaką pokorą dziękuje wszystkim dookoła za wyróżnienie i już w tym momencie wiedziałam, że chcę przeczytać wszystko, co napisał. Chcę wiedzieć o tym człowieku wszystko.

Takie chwile olśnienia (?) zdarzają się w moim życiu niezwykle rzadko. Nie czytałam żadnej z nominowanych w tym roku książek, ale wrażenie jakie wywarł na mnie ten maleńki prezentowany fragment poezji Tkaczyszyna-Dyckiego jak i sam autor przekonują mnie, że werdykt był słuszny.


11:17, weisse_taube , nagrody
Link Komentarze (2) »
| < Listopad 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Tagi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...