nowości

niedziela, 31 października 2010

Bruno Bettelheim "Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni"

tytuł oryginału: The Uses of Enchantment. The Meaning and Importance of Fairy Tales

gatunek: esej

przekład: Danuta Danek

oprawa: twarda

format: 14,2 x 20,2 cm

ISBN 978-83-7414-890-0

Dokonując psychologicznej interpretacji wielu baśni, Bruno Bettelheim dostarcza rodzicom i wychowawcom doskonałego narzędzia, które pomaga dziecku przejść od emocjonalnej niedojrzałości ku dorosłości. Autor dzieli baśnie na te, które zachowują cudowną moc oswajania dziecka ze światem dorosłych (jak na przykład baśnie braci Grimm), oraz te, które są tej mocy pozbawione. Baśń, zdaniem Bettelheima, jest podstawowym i pierwszym narzędziem na drodze do poznania samego siebie.

Terry Pratchett "Wolni Ciut Ludzie"

ISBN: 978-83-7648-456-3

Tytuł oryginału: The Wee Free Man

Data wydania: 09.11.2010

Format: 142mm x 202mm

Liczba stron: 224

Oprawa: miękka

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Nowe wydanie w przekładzie Piotra W. Cholewy!

Każda kraina potrzebuje własnej czarownicy...

Na wysokich halach, w rzece pojawia się potwór, a na drodze bezgłowy jeździec. Teraz, kiedy nie ma już babci Obolałej, tylko młoda Tiffany Obolała może strzec granic. By nie wpuścić tu... różnych rzeczy. To jej kraina. Jej obowiązek. Ale zadziwiające, jak pomocna może się okazać horda niesfornych piktali, jeśli tylko skieruje się ich we właściwą stronę i jeśli najpierw przestaną bić się między sobą...

Kōbō Abe "Kobieta z wydm"

Tłumaczenie: Mikołaj Melanowicz

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-240-1486-6

Opracowanie graficzne: Kuba Sowiński

Format: 140x205

Ilość stron: 224

Wydawnictwo: Znak

Stąd nie można uciec.

Entomolog z Tokio wyrusza na krótką wyprawę w poszukiwaniu piaskowych owadów. Nie spodziewa się, że na nadmorskich wydmach przydarzy mu się coś niewytłumaczalnego. Uwięziony w pułapce bez wyjścia, z tajemniczą kobietą u boku, dzień po dniu będzie walczył o życie z niszczycielską potęgą piasku. Bezsensowny wysiłek, prowokujące zachowanie kobiety i skomplikowane relacje między dwójką więźniów bardziej przypominają senne majaki niż rzeczywistość. Czy można jeszcze wrócić do normalnego świata?

Niepokojąca Kobieta z wydm, wybitna powieść japońska, należy do kanonu arcydzieł literatury światowej.

RECENZJA "KOBIETY Z WYDM" JUŻ WKRÓTCE W ZACISZU LITERACKM !

Michael Ende "Momo"

Tłumaczenie: Ryszard Wojnakowski

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-240-1490-3

Format: 144x205

Ilość stron: 256

Wydawnictwo: Znak


Najbardziej tajemnicza książka autora Nie kończącej się historii.

Mała Momo jest dziewczynką zupełnie wyjątkową. Pojawiła się znikąd, zamieszkała w starym amfiteatrze na obrzeżach miasta i szybko zaprzyjaźniła zarówno z dorosłymi, jak i z dziećmi. Potrafi wymyślać najniezwyklejsze zabawy, słuchać jak nikt inny i cieszyć się każdą chwilą. Okazuje się jednak, że jej piękny świat jest zagrożony przez tajemniczych szarych panów, którzy pozbawiają ludzi wolnego czasu i radości życia. Tylko Momo jest odporna na ich magię. I tylko ona, z pomocą tajemniczego mistrza Hory i żółwicy Kasjopei, może uratować świat przez całkowitym zszarzeniem.

Momo to niezwykle piękna i mądra opowieść o tym, co najważniejsze, o magii dzieciństwa i prawdziwej przyjaźni. Klasyka literatury dziecięcej.

Wiesław Myśliwski "Pałac"

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-240-1491-0

Format: 140x205

Ilość stron: 240

Wydawnictwo: Znak

Wznowienie drugiej powieści Wiesława Myśliwskiego.


Świt drugiej wojny światowej. Do wioski zbliża się front. Jakub, pasterz, jest świadkiem ucieczki państwa z miejscowego dworu. Kiedy kierowany ciekawością, przekracza próg pałacu, zagłębia się w świat arystokracji - na poły realny, na poły utkany z fantazji. Przemierza puste korytarze i zasiada w fotelach, wcielając się w rolę arystokraty. Wizje przodków i wyobrażenia o innym życiu przenikają go zwolna, zmieniając jego świadomość. Jakub staje się swoim własnym panem.

Wiesław Myśliwski za pomocą żywego monologu bohatera ukazuje pełną napięć dynamikę ludzkiej świadomości. Jakub wciela się w role, zakłada maski wybierane z rekwizytorium rzeczywistości, w której żyje. Myśl i język pozbawione barier, świat bez granic społecznych - oto pełna wewnętrznej siły pisarska wizja na miarę epoki.

Tagi: nowości
19:17, weisse_taube , nowości
Link Komentarze (7) »

Janusz Leon Wiśniewski "Czułość oraz inne cząstki elementarne"

Wydawnictwo Literackie

I wydanie

format 145 × 205 mm

oprawa twarda

stron 251

ISBN 978-83-08-04528-2

Na taki upominek miłośniczki książek Janusza Leona Wiśniewskiego czekały bardzo długo. Czułość oraz inne cząstki elementarne to elegancko wydany notatnik, zawierający wybrane sentencje z bestsellerowych powieści pisarza. Na każdej ze stylowo zdobionych stron dziennika czytelniczki znajdą miejsce na własne zapiski – tuż obok cytatów ze swoich ulubionych książek. Doskonały prezent, który skróci oczekiwanie na premierę kolejnej książki Wiśniewskiego.

Agnieszka Osiecka "Czytadła. Gawędy o lekturach"

Kategoria: Agnieszka Osiecka

ISBN: 978-83-7648-514-0

Format: 170mm x 241mm

Oprawa: twarda

Wyd: Prószyński i S-ka

Zbiór wnikliwych i świetnie napisanych felietonów Agnieszki Osieckiej o książkach.

Te krótkie i przystępne teksty Agnieszka Osiecka pisała regularnie dla nieistniejącego już dziś literackiego magazynu „Ex Libris“ (w latach 90. XX wieku dodatek do „Życia Warszawy“). Powstał zbiór inteligentnych i dowcipnych impresji z jej licznych lektur (m.in. Jerzy Pilch, Daniel Steel, Magdalena Samozwaniec, Adam Zagajewski, Witold Gombrowicz, Susan Sontag, Andrzej Żuławski, Philip Roth). W jej tonie nie ma żółci czy sadyzmu typowego dla recenzentów o niezrealizowanych własnych pretensjach literackich. Nie znaczy to jednak, że teksty te są mdłe. Agnieszka Osiecka była fenomenalnie dowcipną felietonistką i złośliwą obserwatorką epok, w których żyła — znajdziemy tu kilka genialnych przykładów stylu felietonistycznego, np. typologię kochanków opisywanych w erotykach. Po latach można też stwierdzić, iż miała „nosa“ do autorów dobrze rokujących. Dziś chwaleni przed laty przez Agnieszkę Osiecką młodzi autorzy, tacy jak Paweł Huelle czy Jerzy Pilch, są gwiazdami polskiej literatury.

Richard Paul Evans "Stokrotki w śniegu"

Tytuł oryginału: The Christmas List

Tłumaczenie: Ewa Bolińska-Gostkowska

Oprawa twarda

ISBN: 978-83-240-1460-6

Format: 123x174

Ilość stron: 304

Wydawnictwo: Znak

Czy można dostać drugą szansę i rozpocząć wszystko od nowa?

James Kier zginął w wypadku. Tak przynajmniej wszystkim się wydawało. On sam dowiedział się o własnej śmierci z gazet. Pomyłkę szybko wyjaśniono, ale błąd popełniony przez dziennikarza ucieszył wszystkich znajomych Jamesa. Nic dziwnego. Nie był kandydatem na najlepszego przyjaciela. Bezwzględny szef. Rekin biznesu wyznający zasadę - po trupach do celu. Mąż, który zostawia umierającą żonę. Ojciec znienawidzony przez syna.

Czy można zacząć wszystko od nowa? Wynagrodzić popełnione krzywdy? Przebaczyć innym i sobie?

"Stokrotki w śniegu" to piękna, wzruszająca opowieść o sile miłości i nadziei. O tym, że najważniejsza w życiu jest rodzina. Że tylko kochając i będąc kochanym, można odnaleźć własną drogę w życiu.

RECENZJA "STOKROTEK W ŚNEGU" JUŻ WKRÓTCE W ZACISZU LITERACKIM !

Maureen Jennings "Ostatnia noc jej życia"

Seria: Detektyw Murdoch

Przeł. Anna Sawicka-Chrapkowicz

Format: 124x194, oprawa miękka

ISBN: 978-83-62465-07-1

Wyd: Oficynka


Śmierć w śnieżnym Toronto. Detektyw Murdoch rozpoczyna śledztwo.

Mroźną zimą 1895 roku na pewnej opuszczonej uliczce znaleziono martwe ciało młodej służącej. Detektyw William Murdoch wkrótce odkrywa, że wiele osób znających dziewczynę ma coś do ukrycia. Komu jej śmierć była na rękę?

"Ostatnia noc jej życia" to pierwsza z serii siedmiu książek o przystojnym kanadyjskim detektywie, ukazująca realia Toronto z końca XIX wieku. Obdarzony dużą wiedzą i intuicją detektyw Murdoch jest niezwykle oddany pracy. Ten miłośnik jazdy na rowerze, nieśmiały, samotny i doświadczony przez los, musi się wykazywać stanowczością i odwagą, kiedy śledztwa prowadzą go w najmroczniejsze zakamarki ludzkich dusz, skrytych pod pozorem konwenansów i reguł życia społecznego tamtych czasów. A nie jest to proste. Pasjonująca lektura dla każdego miłośnika kryminałów!

Jacek Skowroński "Mucha"

Seria: ABC

Format: 124x194, oprawa miękka, 328 s.

ISBN: 978-83-62465-10-1

Wyd: Oficynka

Zblazowany agent ubezpieczeniowy Apoloniusz stawia się na spotkanie w sprawie polisy. Przyjmuje go roznegliżowana pani domu. Podekscytowany mężczyzna rozkoszuje się wizją upojnych chwil, kiedy nagle przez okno dostrzega pana domu, jak wspólnie z pomocnikami właśnie wyprawia na tamten świat pewnego gościa. Apoloniusz daje drapaka przez okno. I tak rozpoczyna się jego bohaterska walka z Muchą, czyli znanym gangsterem Konradem Z., który ani myśli rezygnować z pogoni za nieszczęsnym świadkiem.

Nieprawdopodobne sytuacje, pościgi, wpadki i zasadzki, zawrotne tempo, humor – wszystko to znajdziecie w najnowszym kryminale Jacka Skowrońskiego, któremu patronują mistrzowskie realizacje komedii gangsterskiej w rodzaju „Żądła”. W tej książce jedno jest pewne, że nic nie jest pewne!

RECENZJA "MUCHY" JUŻ WKRÓTCE W ZACISZU LITERACKIM !

Haruki Murakami "1Q84"

tłum. Anna Zielińska-Elliott

ISBN 978-83-7495-866-0

format: 145 x 205 mm

oprawa: broszurowa

stron: 480

Wyd.Muza

Polski przekład 1Q84 autorstwa Anny Zielińskiej-Elliott jest CZWARTYM NA ŚWIECIE (po koreańskim, chińskim i niderlandzkim) tłumaczeniem najnowszej powieści Harukiego Murakamiego

Tytuł nawiązuje do "1984" George'a Orwella; po japońsku wyraz "dziewięć" wymawia się jak angielskie Q, a q nawiązuje do słowa "question" - pytanie

Podobnie jak w "Kafce nad morzem" autor rozwija jednocześnie dwa wątki - rozdziały o numerach nieparzystych opowiadają historię kobiety imieniem Aomame, a rozdziały o numerach parzystych historię mężczyzny imieniem Tengo. Oboje w dzieciństwie się znali i wszystko wskazuje na to, że znów spotkają się dwadzieścia lat poźniej.

Akcja rozgrywa się w roku 1984, więc, oczywiście, można znaleźć w niej kilka odwołań do powieści Orwella. Dominujące tematy to przemoc i okrucieństwo wobec kobiet oraz działalność sekt religijnych, przedstawionych jako organizacje fanatyczne i niebezpieczne. Wątek ten zdaje się do pewnego stopnia oparty na historii sekty Najwyższej Prawdy Aum, która w 1995 roku dokonała zamachu terrorystycznego w w tokijskim metrze. Autor buduje równoległe światy i wprowadza fantastyczne postaci, jak zawsze w mistrzowski sposób zaciera granice między rzeczywistością a literaturą.

Carlos Ruiz Zafón "Książę Mgły"

tłum. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas

ISBN 978-83-7495-837-0

format: 132 x 205 mm

oprawa: broszurowa

stron: 200

Wyd.Muza

Tajemnica, groza, pierwsza miłość, przygoda, okrucieństwo i sentymentalizm! Debiut literacki Carlosa Ruiza Zafona, późniejszego autora Cienia wiatru, z roku 1993, pierwsza część trylogii dla młodzieży. Niesamowite przygody trzynastoletniego Maxa, jego sióstr i ich przyjaciela.

Rodzina Carverów (trójka dzieci, Max, Alicja, Irina, i ich rodzice) przeprowadza się w roku 1943 do małej osady rybackiej, na wybrzeżu Atlantyku, by zamieszkać w domu, który niegdyś należał do rodziny Fleishmanów. Ich dziewięcioletni syn Jacob utonął w morzu. Od pierwszych dni dzieją się tutaj dziwne rzeczy (Max widzi nocą w ogrodzie clowna i dziwne posągi artystów cyrkowych), ale ważniejsze, że dzieci poznają kilkunastoletniego Rolanda, dzięki któremu mogą to i owo dowiedzieć się o miasteczku (np. historię zatopionego w wodach przybrzeżnych, pod koniec pierwszej wojny, okrętu "Orfeusz") i poznać dziadka Rolanda, latarnika Victora Kraya, który opowie im o złym czarowniku znanym jako Cain lub Książę Mgły, chętnie wyświadczającym usługi, ale nigdy za darmo. Coś, co dzieciom wydaje się jeszcze jedną miejscową legendą, szybko okazuje się zatrważającą prawdą.

Tagi: nowości
19:01, weisse_taube , nowości
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 04 maja 2010

Po krótkiej przerwie wracam do informowania o co ciekawszych (moim zdaniem oczywiście) nowościach wydawniczych. Najbardziej napalona jestem na Pullmana - interesuje mnie zarówno tematyka jak i pisarstwo Pullmana samo w sobie - ciekawe czy jego najnowsza powieść spodoba mi się tak samo jak "Złoty kompas" :)

Cieszę się także z nowego zbiorku Janusza L. Wiśniewskiego (choć zdecydowanie bardziej wolę jego powieści niż felietony), gdyż jest on okazją do odwiedzin autora w moim mieście już za niecałe 2 tygodnie. Nie muszę chyba dodawać, że na spotkanie autorskie wybieram się z ogromną przyjemnością? ;-)

 

autor: Pèter Esterhazy
tytuł: Niesztuka
wydawnictwo: Czytelnik
seria: Nike
tytuł oryg.: Semmi müvészet
przekład: Elżbieta Sobolewska
wydanie: I
rok wydania: maj 2010
oprawa: twarda
format: 107 x 152 mm
strony: 240
ISBN: 978-83-07-03223-8

 

Najnowsza powieść Pétera Esterházyego " Niesztuka" nawiązuje do powstałego w latach osiemdziesiątych cyklu "Wstęp do literatury pięknej", a zwłaszcza "Czasowników posiłkowych serca", uznawanych przez węgierską krytykę za jedno z najwybitniejszych dokonań nurtu tzw. nowej prozy węgierskiej. Autor, podobnie jak w większości swoich powieści, sięga do własnego życiorysu, analizując dzieciństwo, a zwłaszcza trudną relację z matką.  O ile w "Czasownikach" widzimy ukochaną matkę umierającą na oczach zrozpaczonego syna, w  "Niesztuce" Esterházy kreśli obraz matki dalekiej od ideału, niekiedy burzącej jego wyobrażenia o rodzinie. Opuszczona przez  męża kobieta zmaga się z siermiężną, trywialną rzeczywistością przełomu lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych, starając się stworzyć wolny od dramatów dom nieświadomym brutalnych realiów dzieciom.

"Niesztuka" to powieść pełna czarnego humoru, przywołująca tragikomiczny klimat tamtych lat, bardzo sugestywna w opisie, zniewalająca prawdziwością bohaterów, a jednocześnie wpisująca się w kanon specyficznego węgierskiego postmodernizmu.

 

autor: Janusz L. Wiśniewski
tytuł: Zbliżenia
wydawnictwo: Wyd. Literackie
wydanie: I
rok wydania: maj 2010
oprawa: twarda
format: 123 x 197 mm
strony: 180
ISBN: 978-83-08-04456-8


Prawdziwe historie ludzi, którzy żyjąc w różnych miejscach – w Moskwie, czy na Bora-Bora – jednakowo tęsknią za bliskością i marzą o miłości. Opowieści ukazujące wielką prawdę, że szczęście i tęsknota człowieka mają zawsze podobne oblicza – niezależne od szerokości geograficznej, statusu społecznego i koloru skóry. Zebrane w jednym tomie felietony Janusza L. Wiśniewskiego ukazywały się w miesięczniku "Pani".

 

autor: Katarzyna T. Nowak
tytuł: Kasika Mowka
wydawnictwo: Wyd. Literackie
wydanie: I
rok wydania: maj 2010
oprawa: broszurowa + skrzydełka
format: 145 x 205 mm
strony: 116
ISBN: 978-83-08-04448-3

 

Samotna, dziwna dziewczynka jest wychowywana przez nadopiekuńczą babcię, która stwarza jej sztuczny azyl. Kasika Mowka jest dzieckiem całkowicie wyizolowanym i nie przystosowanym do świata. Przeczytała tony książek, a nie potrafi umyć się ani zawiązać sobie butów. Odkrywając własną seksualność pozwala gwałcić się zboczeńcowi w parku. Nie potrafi poradzić sobie z dorosłym życiem a im dalej, tym straszniej…

 

autor: Orhan Pamuk
tytuł: Muzeum niewinności
wydawnictwo: Wyd. Literackie
przekład: Anna Akbike-Sulimowicz
wydanie: I
rok wydania: maj 2010
oprawa: twarda
format: 145 x 205 mm
strony: 752
ISBN: 978-83-08-04455-1

 

Historia pierwszej miłości, najpiękniejszej, nieszczęśliwej. Poruszające, niezwykle osobiste dzieło Orhana Pamuka. Pierwsza powieść tego autora napisana po przyznaniu mu literackiej Nagrody Nobla.

W kamienicy Zmiłowanie potajemnie spotyka się para kochanków i w pełnych namiętności chwilach odkrywa smak miłości i grzechu. Füsun ma zaledwie osiemnaście lat i oczarowuje młodzieńczym wdziękiem i urodą. Trzydziestoletni Kemal, który nie potrafi oprzeć się pożądaniu oraz fascynacji niewinnością dziewczyny, szykuje się właśnie do zaręczyn z piękną Sibel…

Tłem wydarzeń i zarazem jednym z bohaterów tej kunsztownie opowiedzianej historii miłosnej staje się rodzinne miasto Orhana Pamuka, znane z olśniewającej autobiografii "Stambuł. Wspomnienia i miasto". Przesiąknięty nostalgią, melancholijny, dramatycznie rozdarty między przeszłością a teraźniejszością Stambuł ponownie urzeka czytelników swym magicznym, niepokojącym pięknem.

UWAGA! Przez kilka następnych dni w PR2 Polskiego Radia można posłuchać fragmentów najnowszej powieści Orhana Pamuka - początek już dziś godz. 23.00 - czyta Grzegorz Damięcki.

 

autor: Heather Gudenkauf
tytuł: Ciężar milczenia
wydawnictwo: Wyd. Literackie
przekład: Hanna Hessenmüller
data wydania: 30.04.2010
oprawa: miękka
format: 130 x 200 mm
strony: 368
ISBN: 978-83-238-6652-7


To stało się cichym, sierpniowym rankiem, kiedy srebrzyste światło wstającego dnia przebijało się delikatnie przez wilgotne powietrze. Dwie rodziny odkryły puste łóżka swoich córek. Calli i Petra, nierozłączne przyjaciółki, znikły w nocy z domów.
Siedmioletnia Calli Clark trzy lata temu zamknęła się w świecie ciszy po tragicznym wydarzeniu, którego była świadkiem w rodzinnym domu. Od tamtej pory żadna siła nie mogła jej zmusić, by wypowiedziała choć słowo. Nagle od tego jednego słowa może zależeć życie jej przyjaciółki. Dotąd to Petra Gregory zawsze ratowała ją z opresji, była jej bratnią duszą i jej głosem. Teraz Calli musi uratować Petrę.
Ben Clark jak nikt inny zna swoją siostrę. Tylko on wie, dokąd mogła pójść Calli. Rusza do lasu na poszukiwania. Odkrycie, którego tam dokonuje, byłoby zbyt przerażające nawet dla dorosłego. Dwunastoletni chłopiec musi zadziałać jak mężczyzna, by zapobiec dalszej tragedii.
Antonia, matka Calli i Bena, stara się być najlepszą mamą dla swoich dzieci, mimo że żyje w toksycznym związku z agresywnym mężczyzną. Co prawda zaprzecza, by jej mąż mógł być zamieszany w porwanie dziewczynek, jednak coraz bardziej się obawia, że decyzja o pozostaniu w małżeństwie może ją kosztować znacznie więcej niż tylko milczenie jej córki.
Profesor Martin Gregory, ojciec Petry, jest gotów na wszystko, by odnaleźć swoje dziecko. Ten spokojny intelektualista odkrywa w sobie mroczne cechy, których istnienia nawet nie podejrzewał.
Poszukiwania dziewczynek nabierają tempa. Do końca nikt jednak nie zna przerażającej prawdy. Odpowiedź jest ukryta w ciszy przemilczanych, rodzinnych sekretów.

 

autor: Grażyna Jeromin-Gałuszka
tytuł: Kobiety z Czerwonych Bagien
wydawnictwo: Prószyński i Ska
wydanie: I
data wydania: maj 2010
oprawa: miękka
format: 125 x 195 mm
strony: 288
ISBN: 978-83-7648-399-3

W Czerwonych Bagnach od zawsze mieszkały kobiety. Mężczyźni pojawiali się tu na krótko i zaraz odchodzili. Na zawsze. Klątwa czy przypadek? Julianna, Amelia, Rozalia, Anastazja – kolejne pokolenia nauczyły się walczyć samotnie z przeciwnościami losu, który nie szczędził im tragicznych doświadczeń. To miejsce było ich azylem, dawało siłę i poczucie bezpieczeństwa.

Minęło sto lat. Do Czerwonych Bagien przyjeżdża Kornelia, najmłodsza z rodu samotnic, by dojść do siebie po niedawnych ciężkich przejściach. Ona też urodziła córeczkę i także wychowuje ją sama. Zbliża się dzień setnych urodzin prababki Rozy. Dla Kornelii będzie to nowy początek…

 

autor: Philip Pullman
tytuł: Dobry człowiek Jezus i łotr Chrystus
wydawnictwo: Prószyński i S-ka
tytuł oryginału: The good man Jesus and the scoundrel Christ
przekład: Ludwik Stawowy
data wydania: maj 2010
oprawa: twarda
format: 135 x 211 mm
strony: 224
ISBN: 978-83-7648-388-7

Maria powiła bliźniaki. Jezusa i Chrystusa. Jezus był otwartym, trochę łobuzerskim dzieckiem, które często wpadało w kłopoty, ale zawsze kierowało się sercem. Chrystus był chłopcem kalkulującym. Maria i Józef uważali Chrystusa za wybrańca bożego, przyzwyczajali go więc do tej myśli. Kiedy chłopcy dorośli, wyszło na jaw, że to Jezus nawiązuje kontakt z Janem Chrzcicielem, umie rozmawiać z ludźmi, okazuje im współczucie i potrafi pociągnąć za sobą tłumy. Chrystus obserwuje brata zdumiony. Obcy namawia go wtedy do zapisywania wszystkich wydarzeń z życia Jezusa. Zaczyna powstawać Nowy Testament…

Tagi: nowości
14:45, weisse_taube , nowości
Link Komentarze (5) »
piątek, 07 sierpnia 2009

Cieszę się bardzo, gdyż od paru dni znowu odczuwam wilczy apetyt jeżeli chodzi o książki, więc jest szansa, że nadrobię ostatnie tygodnie czytelniczego rozleniwienia. W najbliższym czasie ukaże się więc kilka recenzji (jedna jest już prawie gotowa) zupełnie różnych tematycznie książek :)

A dzisiaj chciałabym przybliżyć parę nowości wydawnictwa Świat Książki. Nie należę wprawdzie do klubu ale byłam wczoraj na zakupach z firmowym kolegą Tygrysem i przechodząc obok księgarni ŚK drapnęłam najnowszy katalog ;)


hinduska miłość

Javier Moro "Hinduska miłość"

Jest rok 1906. Na wesele króla Hiszpanii Alfonsa XIII zjeżdża do Madrytu specjalny wysłannik z Indii, radża Singh. Trzydziestokilkuletni, przystojny, wykształcony i bajecznie bogaty książę poznaje szesnastoletnią Anitę Delgado, tancerkę flamenco. Wyznaje jej miłość, a ona zgadza się go poślubić. Wkrótce odpływa do egzotycznego księstwa Kapurthali, by zamieszkać w olśniewającym pałacu, pośród słoni i... rolls-royce’ów. Niestety, zaczynają się kłopoty... Czy miłość męża ochroni ją przed szykanami i samotnością?
Autor korzystał z dziennika prowadzonego przez bohaterkę, a historię wielkich uczuć, intryg i zdrady, wspaniale wtopił w malownicze tło obyczajowe z życia Indii i Europy czasów fin de siècle’u.
Prawa do sfilmowania powieści zakupiła Penélope Cruz!

(Jedna mała uwaga: na stronie katalogu dużą czcionką widnieje następującey napis, służący zapewne rozbudzeniu ciekawości czytelnika: "Ten romans wstrząsnął Indiami i Europą początku XX wieku!". Moja pierwsza myśl była taka, że powieść pochodzi właśnie z tego okresu i wywołała skandal w wyżej wymienionych częściach świata. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że Javier Moro napisał tę powieść w 2005 roku........).

Całe piękno świata

Marc Esposito "Całe piękno świata"

Bezpretensjonalna, ciepła i finezyjna jak francuski rogalik powieść o uczuciach, bez których nie da się żyć... Frank, bezdzietny kawaler po czterdziestce, nie wierzył już, że spotka tę jedną jedyną. I pewnego dnia tak się właśnie stało: nagle, w sklepie! Niestety, piękna Tina, matka dwóch dorastających synów, jest wciąż pogrążona w żałobie po mężu. Z pomocą przyjaciół Frank wysyła Tinę, by odpoczęła na dalekim Bali – najpiękniejszej wyspie świata. Wkrótce sam do niej dołącza i namawia na wspólną podróż w głąb wyspy. Czy uwielbienie i cierpliwość Franka przezwyciężą przeszłość?

Księga motyli

Doda Około - Kułak

Nastrojowa i sentymentalna, choć nie pozbawiona humoru współczesna powieść. Monika, młoda wrocławianka, wychowywała się tylko z ojcem: mama opuściła ją w dzieciństwie z niewiadomych przyczyn i niebawem umarła. Kim była? Dlaczego ojciec nigdy nie chciał o niej mówić?
Teraz, po jego śmierci, Monika czuje się wyjątkowo samotna. Odkryty przypadkiem list sprzed lat naprowadza ją na ślad rodzinnej tajemnicy. Podążając jej tropem, jedzie do Sanoka, gdzie czeka na nią odziedziczony, stary dom. Co się tam wydarzyło? W rozwiązaniu zagadki pomaga jej pewien sympatyczny mężczyzna...

Wtajemniczenia

Michał Komar "Wtajemniczenia"

Smakowita propozycja dla miłośników literatury z „najwyższej półki”: elokwentnej, eleganckiej, rozgrywającej się w intelektualnej atmosferze, pełnej zaskakujących spostrzeżeń i przewrotnego humoru.
Pani E., osoba starszej daty, wykształcona jeszcze przed wojną, dożywa swych dni w towarzystwie służącego. Ona, wraz z zapraszanymi gośćmi – aktorem, mecenasem czy pisarzem – rozprawia o teatrze, literaturze, sztuce, filozofii, obyczajach i swoim długim życiu. On dogadza jej kulinarnie, przygotowując wyjątkowe, finezyjne obiady i kolacje... Za co siostra pani E. wydziedziczyła wnuka? Czy wierność jest cnotą? Jak przygotować omlet z ostrygami? Co odpowiedział słynny filozof Szestow, zapytany, jak żyć? Intrygujące
.

O miłości i śmierci

Patrick Süskind "O miłości i śmierci"

Jak można odczuwać i określać jako najwyższe szczęście coś, co nas ogłupia? – pyta Süskind, zastanawiając się nad naturą miłości.
Co za tajemniczy związek łączy miłość i śmierć? Dlaczego śmierć jest wciąż tematem tabu? W błyskotliwym eseju autor łączy przykłady z życia, literatury, sztuki i religii, o której pisze bez nabożnej czci. Opowiada o zwykłych ludziach i sławnych artystach, jak Tomasz Mann, o mitycznym Orfeuszu i o Jezusie... Ciekawe, przewrotne, ironiczne, inteligentne i – niepokorne.

Taras z uroczynem

Mia Couto "Taras z uroczynem"

Smaczny kąsek dla wszystkich, którzy poszukują w literaturze czegoś oryginalnego. Odświeżające połączenie afrykańskiej egzotyki z intrygą sensacyjną, obserwacjami obyczajowymi i nieco czarnym humorem.
Ermelindo, skromny cieśla, nie żyje od dwudziestu lat. Niestety, po niezgodnym z tradycją pochówku stał się zbłąkanym duchem. By zaznać ostatecznego spokoju, musi wstąpić w kogoś żywego, kto niebawem umrze i zostanie normalnie pochowany. W ten sposób „wchodzi” w Izidine’a – inspektora policji, który prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa dyrektora miejscowego domu starców...

Złoty notes

Doris Lessing "Złoty notes"

Niezmierzone jest bogactwo tej książki, wyjątkowej nie tylko na tle twórczości samej Lessing. Anna, czterdziestoletnia pisarka, rozwódka i matka, prowadzi cztery notesy. Opisuje w nich swe nieudane związki uczuciowe, młodość spędzoną w Afryce, opowiada o działalności w partii komunistycznej, do której jest coraz mniej przekonana, i jednocześnie pisze powieść. Zakochana w amerykańskim pisarzu, na skraju szaleństwa, Anna podejmuje próbę połączenia wszystkich wątków w całość, w złotym notesie.
– Mężczyźni. Kobiety. Związani. Wolni. Dobrzy. Źli. Tak. Nie. Kapitalizm. Socjalizm. Seks. Miłość... – kpi bohaterka, podsumowując otaczający ją świat. I o tym właśnie jest ta książka, uważana za „Biblię feminizmu”.

Serce świata

Ian Baker "Serce świata"

Wielu odkrywców próbowało dotrzeć do Pemako – niedostępnej krainy na pograniczu Indii i Tybetu – by odnaleźć tam legendarne wodospady Cangpo, ponoć największe na świecie. Czy rzeczywiście istnieją?
Autor wyprawił się tam kilkakrotnie w latach 1993–1998, śladem dawnych podróżników i lamów tybetańskich, którzy dotarli w ten rejon. Kotlina rzeki Cangpo, trzykrotnie głębsza niż Wielki Kanion, to bowiem także mityczne miejsce religijne, zwane „niebiańskim królestwem na ziemi”. Pasjonująca opowieść, łącząca historię niezwykłego odkrycia geograficznego z wielką przygodą duchową.

Literatura i malarstwo

Alina Biała "Literatura i malarstwo. Korespondencja sztuk"

Związki literatury i sztuki – temat, któremu poświęcona jest niejedna lekcja, zadanie domowe czy praca maturalna. Warto mieć książkę, która będzie służyć pomocą w podobnych sytuacjach. Zapraszamy w podróż po galerii arcydzieł malarstwa i literatury! Jak inspirował pisarzy słynny fresk „Stworzenie Adama” Michała Anioła? Jak Tadeusz Różewicz w wierszu „Prawa i obowiązki” nawiązał do „Upadku Ikara” Pietera Bruegla? To przykłady pytań, na które znajdziemy tu odpowiedzi. W książce opracowano aż 100 tematów – na każdy składają się: reprodukcje, tekst literacki, informacje o autorach i wyczerpujący komentarz. Wiele dzieł ma ukryty metaforyczny sens – warto odkryć go w pełni.

 

Tagi: nowości
21:42, weisse_taube , nowości
Link Komentarze (6) »
niedziela, 02 sierpnia 2009

Wydawnictwo Akapit Press przygotowało nie lada gratkę dla miłośników powieści Krystyny Siesickiej! (do których i ja się oczywiście zaliczam). Jeszcze w tym roku zostanie wydana trzecia część historii Mady i Marcina, bohaterów bodajże najsłynniejszej książki tejże autorki "Zapałki na zakręcie". Niestety wydawnictwo nie podaje dokładnej daty premiery, znany jest tylko tytuł: "Zatrzymaj echo".

Zatrzymaj echo

 

Mimo iż Pani Siesicka na prośbę swych czytelników napisała już kontynuację historii Mady i Marcina, wciąż dostawała setki listów z prośbami o kolejną część losów tej pary oraz ich dzieci, Kacpra i Tiny.

Czekam z ogromną niecierpliwością. :)


Tagi: nowości
17:58, weisse_taube , nowości
Link Komentarze (6) »
| < Listopad 2017 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Tagi
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...