czwartek, 30 października 2014

„Widzimy kobiecość w błysku kobiecych oczu, w trosce o tych, których kochamy, w gniewie wobec niesprawiedliwości, w bezwarunkowej miłości do wszystkiego co istnieje. Można ją znaleźć w kołyszących się biodrach i śmiechu do rozpuku, tak samo jak w rozpaczy nad krzywdą i wykorzystywaniem niewinnych dzieci. Jest w pocałunku złożonym na szyi ukochanego i w bijącym sercu, które zaufało na tyle, aby się odsłonić. Znajdziesz ją w gwałtownych burzach i rześkich, jesiennych porankach. Jest tutaj, w głębi twojej tęsknoty, w karmiących piersiach, w butwiejących liściach, i w głosie, który szepce prawdę. Jest tą, która potrząsa tobą, gdy żyjesz, idąc na kompromis i tą, która tańczy z tobą w ekstazie. Kobiecość we wszystkich postaciach, dzika i kolorowa, szara i nieruchoma, nieustannie zmieniająca kształt. Jest głosem, który wybiera miłość ponad wszystko, nie wykluczając niczego.”1

Kiedy po raz pierwszy trafiłam na stronie wydawnictwa Biały Wiatr na te słowa, wiedziałam, że moja kobieca dusza nie uspokoi się dopóki nie przeczytam tej książki. Fragment ten wzbudził we mnie tak silne emocje, że zapragnęłam poznać tę książkę już teraz, w tym momencie, natychmiast. Kupiłam ją więc razem z dwoma innymi pozycjami ale lekturę „Kobiecości” odłożyłam sobie na sam koniec, jako przysłowiową wisienkę na torcie. Spodziewałam się po niej naprawdę wiele, liczyłam że trafi w poczet moich książkowych przewodników duchowych, będzie pozycją, do której będę wracać po inspirację i ukojenie. Tak się jednak nie stało.    

Chameli Gad Ardagh jest mieszkającą w północnej Kalifornii założycielką Awakening Women Institute, propagatorką rozwoju osobistego kobiet i zwolenniczką współczesnego podejścia do kobiecej duchowości. Ma na swoim koncie liczne warsztaty oraz kilka książek o tematyce związanej z  kobiecą mocą i mądrością. Jest zwolenniczką przełamywania współczesnych poglądów dotyczących roli kobiet – ich kobiecej natury, rozwoju osobistego, związków, przemijania. Proponuje wiele praktycznych wskazówek i ćwiczeń związanych z podniesieniem jakości swojego życia poprzez rozwijanie duchowej strony własnej kobiecości. I o tym właśnie traktuje „Kobiecość. Praktyczne lekcje i ćwiczenia dla budzących się kobiet”.

Autorka próbuje uświadomić czytelniczkom jak bardzo współczesny świat wypaczył obraz kobiecości, wrzucił go w ramy patriarchalnego postrzegania rzeczywistości, ignorując a czasem nawet ośmieszając pierwotną kobiecą moc. Ardagh podzieliła swoją książkę na kilka rozdziałów, w których przygląda się poszczególnym aspektom kobiecej natury, zachęcając do ich świadomego odkrywania. Na końcu każdego rozdziału znajdują się ćwiczenia (głównie oddechowe lub opierające się na wizualizacji czy ruchu poprzez np. taniec) mające pomóc nam zbliżyć się do pierwotnej kobiecej mocy tkwiącej w każdej z nas.

Naszą przygodę z kobiecością rozpoczynamy od rozdziału dotyczącego świadomości ciała – umiejętności osadzenia się w nim i głębokiego przeżywania tu i teraz. Następnie autorka przybliża nam temat emocji i naszego błędnego ich odbierania, co prowadzi do konfliktów wewnętrznych i zbędnego dramatyzmu. W trzecim rozdziale jest mowa o naturalnych cyklach życiowych, przemijaniu pór roku, fazach księżyca, które są przecież tak bliskie naszym kobiecym cyklom. W dalszych odsłonach książki poznajemy znaczenie kontaktu z naturą, kobiecej solidarności i potrzeby obcowania z innymi kobietami. Jest też rozdział poświęcony związkom uczuciowym oraz seksualności a także istocie procesu twórczego oraz bycia kreatywną. Książka kończy się omówieniem sztuki modlitwy, oddania się i zaufania.

Jak już wspominałam na wstępie, „Kobiecość” niestety mnie nie porwała. Chameli Gad Ardagh pisze językiem potocznym, mało obrazowym. Jej sposób przekazywania myśli do mnie nie trafił. Język, jakim posługuje się pisarz stanowi dla mnie bardzo istotny element, gdyż to właśnie od niego zależy, czy pomiędzy autorem a czytelnikiem (czyli mną) dojdzie do skutecznej komunikacji i porozumienia na poziomie serca. Styl Ardagh ani nie przykuwa mojej uwagi na tyle, bym nie mogła oderwać się od lektury ani nie sprawia, bym zapadała się w sobie pod wpływem silnej identyfikacji z treścią poruszaną w książce (jak to miało miejsce np. w przypadku „Błękitnej prawdy”). Niestety przytoczony przeze mnie na samym początku tej notki piękny cytat z „Kobiecości” jest tak właściwie jednym fragmentem, który poruszył moje serce i duszę. Ciężko znaleźć w tej książce fragmenty na podobnym poziomie stylistycznym.

Poza tym różne aspekty kobiecości opisywane przez autorkę nie były dla mnie niczym nowym. Nie znalazłam na kartach tej książki niczego odkrywczego. Mało tego – zawsze ciekawiły mnie warsztaty dla kobiet związane właśnie z taką pracą z ciałem, jaką proponuje Chameli Gad Ardagh czyli ruch poprzez swobodny taniec w rytm bębnów czy ćwiczenia oddechowe mające ułatwić osadzenie się w ciele. Po lekturze tej książki doszłam do wniosku, że to jednak nie są warsztaty dla mnie i wolę odkrywać swoją pradawną moc w nieco inny sposób.

Niemniej jednak dla osób zainteresowanych tą tematyką „Kobiecość” może okazać się ciekawą lekturą, więc mimo wszystko polecam się z nią zapoznać. A nuż przypadnie Wam do gustu?


Moja ocena: 3,5/6


1 Chameli Gad Ardagh, Kobiecość. Praktyczne lekcje i ćwiczenia dla budzących się kobiet, Wyd. Biały Wiatr, Rzeszów 2014r, str. 15


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania czytelniczego:

* Gra w kolory - szarysobota, 25 października 2014

Czemuż to, ach czemuż zawsze trafiam z takim opóźnieniem na tak cudowne książki??? Czemu nie słucham płynących zewsząd zachwytów myśląc sobie: ‘no dobrze, to kiedyś tam przeczytam, skoro to takie fajne’. Czemu nie lecę z miejsca do biblioteki, by od razu przekonać się, czy naprawdę jest się czym ekscytować? A w przypadku powieści Gail Carriger jest czym i to od początku do samiuteńkiego końca. Tylko czemu ja zawsze muszę przekonywać się o tym jako ostatnia?!

Winę zrzucam przede wszystkim na brzydką i mało atrakcyjną dla zmysłu wzroku okładkę. Niezbyt urodziwa niewiasta w sukni o mało twarzowym kolorze plus szaro-bure tło – oj, zdecydowanie nie jest to ten rodzaj estetyki, który preferuję. Ale jak mówi stare porzekadło: nie oceniaj książki po okładce!

„Bezduszna” to pierwsza powieść otwierająca steampunkowy cykl pod hasłem „Protektorat parasola”, której bohaterką jest Alexia Tarabotti. Nie dość, że jest ona starą panną a jej ociec był z pochodzenia Włochem, to na dodatek Alexia nie posiada duszy a co za tym idzie nie działają na nią moce istot nadprzyrodzonych. Nie może jej ugryźć żaden wampir ani wilkołak, gdyż pod wpływem jej dotyku tracą oni swoje ponadnaturalne moce. Kiedy na jednym z przyjęć Alexia zostaje zaatakowana przez wampira, stanowi to nie tyle skandaliczne wręcz naruszenie zasad dobrego wychowania ale okazuje się być też początkiem niezłych tarapatów, bo ów wampir przypadkowo ginie z rąk naszej bohaterki. A śledztwo w tej sprawie wszczyna Lord Maccon – gburowaty, grubiański, za to zabójczo przystojny wilkołak, alfa miejscowej watahy. Z biegiem czasu okazuje się, że tajemniczy wampir z przyjęcia ma związek ze sprawą znikających nagle wampirów i pojawiających się w ich miejsce innych a Alexia zostaje podejrzana o maczanie palców w tej sprawie… Czy zdoła udowodnić swoją niewinność? O tym dowiecie się z książki.

Akcja powieści dzieje się w epoce wiktoriańskiej ale jest to alternatywna wersja tych czasów – efekt przeciągnięcia ich przez niezwykłą wyobraźnię autorki i jej zamiłowanie do mody i steampunku. Istoty nadprzyrodzone czyli wilkołaki i wampiry nie są tu dzikimi potworami, przed którymi wszyscy uciekają z krzykiem a rodzice straszą nimi dzieci na dobranoc, stanowią oni równorzędnych członków społeczeństwa, powszechnie przez nie akceptowanych.

To, co od razu przyciąga uwagę czytelnika to zachwycający styl pisania Carriger. Język jest wprawdzie dopasowany do realiów ale okraszony przy tym sporą dozą poczucia humoru autorki. Widać, że posiada ona lekkie pióro a pisanie przychodzi jej z łatwością. Czytając książkę zastanawiałam się nawet, czy autorka jest osobą gadatliwą, gdyż odniosłam wrażenie, że podczas pisania powieści słowa musiały chyba niezwykle naturalnie i płynnie wychodzić jej spod palców, tak jakby pisanie i dobierane odpowiednich słów było dla niej czymś tak naturalnym jak oddychanie.

Kreacja Alexii i Lorda Conalla Maccona opiera się na działaniu zasady: kto się czubi ten się lubi. Oboje udają, że się nie znoszą a w rzeczywistości każde ich spotkanie wywołuje w obojgu eksplozję takiej energii seksualnej, że aż iskry lecą  ;-)

A sam Lord Maccon… Oooch, czy słyszycie ten gardłowy jęk dobiegający z głębi moich trzewi? ;-) Co za mężczyzna! Z miejsca trafił w poczet moich najulubieńszych bohaterów literackich płci męskiej a mój dotychczasowy faworyt i literacki ideał mężczyzny czyli pan Rochester (z „Dziwnych losów Jane Eyre” jakby ktoś nie pamiętał ;-)) zyskał mocnego konkurenta! 100% samiec alfa, silny, męski, stanowczy, nieco gburowaty i grubiański, zdecydowany w działaniu i posługujący się niewybredną frazeologią a jednocześnie gdy jest zakochany taki... pocieszny i ciapowaty ;-) Eksplozja testosteronu w jego wykonaniu wydobywa z moich trzewi pełne rozkoszy pomruki i powoduje, że mocniej ściskam książkę w rękach ;-)

Pozostali bohaterowie (a przynajmniej ci wysuwający się na pierwszy plan) ukazani są przez pryzmat poczucia humoru autorki, widać, że darzy ich ona ogromną sympatią, zresztą podobnie jak czytelnik. Bo jak tu nie lubić profesora Randolpha Lyalla – pomocnika Lorda Maccona i jego prawą rękę, betę watahy Woolsey – człowieka (ekhm… właściwie powinnam powiedzieć wilkołaka) nadzwyczaj spokojnego i łagodnego, który nie tyle studzi dzikie popędy swego przełożonego, ale i poprzez swój melancholijny charakter potęguje komiczny efekt wybuchów Maccona. Zresztą odnoszę nieodparte wrażenie, że inspiracją do stworzenia przez Carriger tej dwójki był inny słynny duet detektywów – Sherlock Holmes i dr John Watson. A że ja współczesną wersję Sherlocka (serial TV stworzony przez Stevena Moffata i Marka Gatissa) kocham całą sobą, to nie dziwi, że i tej dwójce uległam ;-) Mamy tu też pannę Ivy Hisselpenny, przyjaciółkę Alexii o fatalnym wręcz guście jeśli chodzi o nakrycia głowy i Lorda Akeldamę, przyjaciela Alexii, wampira o dosyć specyficznym guście jeśli chodzi o ubiór i sposób zachowania, mocno wskazujący na homoseksualne skłonności ;-) No i nie należy zapominać komicznie przedstawionych członków rodziny panny Tarabotti z jej wścibską i pruderyjną matką na czele oraz służącym Flootem, zawsze stojącym po stronie Alexii i ukrywającym przed rodziną jej różne występki.

To właśnie głównie poprzez kreacje bohaterów uwidacznia się komizm w „Bezdusznej”, choć zdarza się i ten sytuacyjny.

Bardzo podoba mi się pomysł na poszczególne tytuły w serii czyli przymiotniki kończące się w języku angielskim przyrostkiem –less (soulless, changeless, blameless, heartless, timeless) i tłumaczone odpowiednio na polski za pomocą przymiotników z przedrostkiem bez- (bezduszna, bezzmienna, bezgrzeszna, bezwzględna). Również pomysł na okładki w tym samym stylu uważam za bardzo trafiony, choć stylistyka, w jakiej są utrzymane nie do końca trafia w mój gust.

Jestem po uszy zakochana w prozie Gail Carriger i z całego serca polecam Wam się z nią zapoznać. „Bezduszna” to idealna lektura na chandrę – przezabawna, ciepła (a momentami wręcz gorrrąca ;-)), inteligentna i poprawiająca humor. U mnie koło łóżka czeka już drugi tom cyklu!

 

Moja ocena: 6/6

Książkę przeczytałam w ramach wyzwania czytelniczego:

* Gra w kolory - szaryniedziela, 31 sierpnia 2014

Kolejna (po „Związkach Nowej Ziemi”) ciekawa i zdecydowanie warta poznania pozycja odkrytego przeze mnie niedawno wydawnictwa Biały Wiatr. Podobała mi się zdecydowanie bardziej niż poprzedniczka i mam cichą nadzieje, że tendencja ta się utrzyma, gdyż posiadam jeszcze jedną książkę tego wydawnictwa, po której bardzo dużo sobie obiecuję i stąd też zostawiłam sobie jej lekturę na sam koniec jako wisienkę na torcie :-)

David Deida to postać mi zupełnie nieznana, choć na świecie uznawany jest ponoć za jednego z najbardziej wnikliwych i prowokujących nauczycieli duchowych naszych czasów a jego metody praktycznej duchowości zostały okrzyknięte jako jedne z najbardziej oryginalnych praktyk służących przebudzeniu umysłu, ciała i serca.

„Błękitna prawda” jest zbiorem krótkich tekstów (często zaledwie 2-3 stronicowych, pisanych całkiem sporą czcionką) mających na celu uświadomienie czytelnikowi, w jaki sposób może on otworzyć się na otaczający go świat i czerpać radość z każdej chwili. Jak otwierać własne serce i przyjmować każdy moment życia w jego prawdziwej pełni, jak czerpać z siły miłości oraz intymności, by wkroczyć na ścieżkę prowadzącą do odkrycia prawdziwego celu własnego serca.

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej Deida mówi o duchowości w życiu ogólnym, natomiast część druga skupia się na relacjach intymnych w związku dwojga ludzi. Autor zachęca do usunięcia wszelkich zasłon, które nosi nasze serce, szczególnie tych okrywających sferę seksualną. Ale nie ma tu mowy o jakiś wynaturzeniach, dzikich orgiach, pornografii. Dla Deidy „nagość to dużo więcej niż zwykła golizna, a jego rodzaj tantry sięga daleko poza lubieżne zainteresowania, zmysłowość czy powszedni seks.”1 Druga połowa książki to otwieranie się na partnera, na jego miłość, na jego rozkosz, na jego dary. Otwieranie się sercem, duszą – coś bardzo zbliżonego do tantry. Przyznam, że nie wszystkie praktyki, do których zachęca autor, przypadły mi do gustu (jak np. wywoływanie kłótni i świadome krzyczenie na partnera – tego rodzaju krzyk jest mi formą zupełnie obcą) ale były i takie, w których się odnalazłam, jak np. dążenie do zespolenia nie tyle cielesnego co wręcz duchowego, głęboko wewnętrznego – na poziomie serca.

Muszę przyznać, że czytałam książkę Deidy z dużym zainteresowaniem a momentami nawet z drżeniem serca, gdyż tak bardzo identyfikowałam się z tym, co mówi autor. Deida w swoich wypowiedziach koncentruje się przede wszystkim na pokazaniu nam, jak bardzo jesteśmy zamknięci na emocje, na ludzi, na to co dzieje się wokół nas i w jak ogromnym stopniu nasze zamknięcie wpływa na nasze otoczenie. „Decyzje, które podejmujesz, wynikają z zamknięcia, więc i życie takie się staje”2 Wielokrotnie odnalazłam w tych tekstach siebie, swoje lęki i ich konsekwencje. Zrozumiałam, jak moje zamknięcie negatywnie wpływa na moje życie i że nie otwierając się na wszystko, co do mnie przychodzi – każdą formę i stan - tylko wzmagam ciasnotę swojego zamknięcia i wpływam nią na innych ludzi, co powoduje poczucie niespełnienia, niezadowolenie, gniew czy niechęć.

„Wszystko czego nie chcesz doświadczyć i na co się otworzyć będzie do ciebie wracać. Jeśli obawiasz się poczuć złość, nie masz ochoty jej pokochać i rozpuścić się w otwartości na nią, będziesz nieustannie zmagał się z gniewem w sobie i innych. Jeżeli boisz się czuć, kochać, i otworzyć na niepewność, będziesz stale stwarzał zagrożenia dla własnego bezpieczeństwa. Twoja wewnętrzna odmowa podtrzyma to, czego się lękasz, wymuszając konfrontację z tym – czymkolwiek to jest – czego nie chcesz w pełni poczuć, przeżyć i na co się otworzyć.”3

Język, którym pisze Deida, jest prosty, pozbawiony zbytecznych metafor czy poetyckości. Powiedziałabym, że autor przemawia do czytelnika językiem serca – prostym acz bezbłędnie trafiającym do najgłębszych zakamarków duszy i poruszającym nasze wnętrze. 

Krótkie teksty Davida Deidy czyta się szybko i płynnie, szczególnie te, w których odnalazłam część siebie pochłaniałam jak gąbka wodę. Nie polecam jednak czytać tej książki szybko, na czas, byle jak najprędzej zaliczyć kolejną przeczytaną pozycję. „Błękitna prawda” służy powolnej lekturze, niespiesznemu ‘trawieniu’ zawartych w niej myśli. Przy zbyt szybkim czytaniu wiele może nam umknąć. Jest to książka, po którą można wielokrotnie sięgać – na różnych etapach życia czy po prostu w chwilach większej zadumy i chęci pogłębienia swej sfery duchowej. Nie wątpię, że za każdym razem znajdziemy w niej coś nowego, coś czego nie dostrzegliśmy przy poprzedniej lekturze a co dzięki zdobytym w tym czasie doświadczeniom ukazuje się nam w nowym świetle.  

Osobom zainteresowanym rozwojem duchowym serdecznie polecam sięgnięcie po „Błękitną prawdę”. U mnie książka ta stoi zaraz obok mojej ‘biblii” czyli „Proroka” K.Gibrana i stanowi kolejne źródło inspirujących myśli i motywacji do pozytywnych zmian. Warto podążyć ścieżką, którą proponuje David Deida, gdyż jak sam mówi : „Wszystko może się wydarzyć, gdy serce zaczyna się budzić a życie otwiera szeroko na miłość”4


Moja ocena: 5/6


1 David Deida, Błękitna Prawda. Niezwykły przewodnik po życiu i śmierci, miłości i seksie, Wydawnictwo Biały Wiatr, Rzeszów 2014, str. 15

2 ibidem, str. 39-40

3 ibidem, str. 44

4 ibidem, str. 32


Książkę przeczytałam w ramach wyzwania czytelniczego:

* Gra w kolory - Błękitnyniedziela, 10 sierpnia 2014

Rozmowa to podstawa każdego związku. Brak umiejętności skutecznej komunikacji może prowadzić do narastających nieporozumień, wzajemnych pretensji i żalu a w końcu do rozstania. Myślę, że każdy kto był kiedyś w dłuższym związku w pewnym momencie zdaje sobie sprawę, że szczera i głęboka rozmowa z partnerem jest nieodzowna, jeśli związek ma nadal dobrze funkcjonować. Kiedy mija pierwsza faza zakochania, spadają nam z nosa różowe okulary i zaczyna powoli docierać do nas, że ten wyidealizowany przez nas partner jest tylko człowiekiem, który ma swoje wady, lęki i uprzedzenia okazuje się, że rozmowa to jedyny sposób na wyjaśnienie wszelkich niedomówień. Dlaczego więc w czasach niebywałych technologii usprawniających przepływ informacji tak wiele par boi się rozmawiać? Dlaczego tak wiele osób nie robi nic, by poprawić swoje relacje z partnerem i szkodzi samemu sobie tkwiąc w błędnym kole pretensji i żalu?

William Weil jest profesjonalnym doradcą w dziedzinie związków. Kiedy po 11 latach rozpadło się jego pierwsze małżeństwo a po jakimś czasie poznał swoją kolejna partnerkę życiową JoAnn, z którą też czasami nie mógł znaleźć porozumienia, postanowił zrobić wszystko, by utrzymać tę miłość. Zmienił przede wszystkim sposób komunikacji z partnerką wykorzystując do tego znane metody z psychologii interpersonalnej a także filozofię zawartą w książce „Nowa Ziemia” Eckharta Tolle. Dziś Weil doradza tysiącom par na całym świecie, nie tylko poprzez książki, artykuły czy seminaria ale także przez stworzoną przez siebie interaktywną stronę internetową http://www.lovepong.com/, która wspiera pary w umiejętności skutecznej komunikacji. „Związki Nowej Ziemi” to książka oparta na wspomnianej wyżej pozycji Eckharta Tolle, mająca na celu uświadomienie ludziom przebywającym w związkach jak ważna jest skuteczna komunikacja oraz dostarczenie im odpowiednich narzędzi do stworzenia bezpiecznej i pełnej zaufania przestrzeni dla siebie nawzajem. Weil z doświadczenia wie, jak dużo pracy trzeba włożyć w podtrzymywanie związku i chętnie dzieli się tą wiedzą z innymi, zachęcając do otworzenia się przed partnerem i wykorzystania całego potencjału tkwiącego w dwojgu ludzi.

„Związki Nowej Ziemi” podzielone są na dwie części. W pierwszej autor opisuje pokrótce historię związków na tle ciągle rozwijającego się świata, zwraca uwagę na zagrożenia związane z pojawieniem się nowych ideologii czy trendów myślowych. Jednak skupia się także na uświadomieniu czytelnikowi, czym jest odpowiedzialność w związku dwojga ludzi i jak ważna jest umiejętność nieustannego i przede wszystkim świadomego ‘kreowania’ miłości do siebie nawzajem. Jednak najważniejsza w przesłaniu Weila zdaje się być samoświadomość – jak zachowujemy się sytuacji, kiedy dochodzi do konfrontacji? Czy naprawdę słuchamy tego, co ma do powiedzenia druga osoba, czy puszczamy wszystko mimo uszu czekając tylko na swoją kolej? Czy zależy nam na prawdziwej dyskusji, wymianie opinii, która doprowadzi do rozwiązania konfliktu czy raczej chcemy za wszelką cenę udowodnić, że to my mamy rację? Według Weila bycie w związku umożliwia wzrastanie jako indywidualności i pozwala równocześnie wspierać wzrost partnera. Każdy człowiek ma w sobie ‘dziurę w sercu’ – traumy z przeszłości, rany, które otwierają się na nowo aktywowane przez bieżącą sytuację czy zachowanie. Wtedy nieodzowna jest umiejętność stworzenia bezpiecznej i intymnej przestrzeni do przeprowadzenia dojrzałej, odpowiedzialnej rozmowy, która pozwoli naszemu związkowi wznieść się na wyższy poziom.

Druga część książki to praktyczne zalecenia odnośnie budowy związków nowego rodzaju. Na samym początku Weil przedstawia narzędzia efektywnej i odpowiedzialnej komunikacji czyli metody pomagające nam w skutecznym słuchaniu partnera a także w odpowiednim wyrażaniu naszych potrzeb. Te narzędzia to:

- wyrażanie krytyki

- komunikaty ‘ja’

- uważny dialog

- odpowiedzialność za własną złość

- uznanie/docenianie

- wdzięczność

- powstrzymywanie i wycofywanie

- odpowiedzialne narzekanie

- proszenie

- obietnice

- deklaracje

- odpowiedzialność

Każdemu z tych aspektów autor poświęca dłuższą chwilę. Przedstawia sytuację konfliktową (często z życia wziętą) oraz przykłady wykorzystania powyższych narzędzi w celu stworzenia odpowiedzialnego i skutecznego dialogu, w którym potrzeby obu stron zostaną zaspokojone. Na samym końcu mamy podsumowanie wszystkich aspektów poruszanych w książce oraz zestaw ćwiczeń wykorzystujących umiejętności nabyte dzięki przeczytaniu „Związków Nowej Ziemi”.

Dla mnie książka Weila była nieco zbyt ‘amerykańska’. Podczas czytania ewidentnie rzuca się w oczy, że autor jest Amerykaninem i że pisał głównie pod amerykańskiego czytelnika. Śmieszyły mnie niektóre dialogi przedstawione w poradniku, były dla mnie tak sztuczne i tak niedorzeczne, jak gdyby były pisane pod ‘komunikacyjnych debili’. Podejrzewam jednak, że taka a nie inna forma przedstawienia dialogu pomiędzy partnerami miała służyć raczej dokładnemu zobrazowaniu każdego z etapów rozmowy, tak aby ich sens trafił do każdego czytelnika. Poza tym uważam, że Weil opisuje oczywistości, udziela porad już mi znanych i od dawna przeze mnie praktykowanych. Nie stanowi to jednak wady tego poradnika, wręcz przeciwnie. Podczas lektury wielokrotnie byłam z siebie dumna mogąc stwierdzić: ‘to prawda, ja tak robię i rzeczywiście to działa”.

Pomimo tych drobnych ‘ale’ poradnik Williama Weila może stanowić doskonały wstęp do pracy nie tylko nad związkiem ale i nad samym sobą. Jest dobrym kierunkowskazem, gdyż ukierunkowuje nas na konkretne zachowania, zwraca uwagę na rzeczy często przez nas niezauważane i pomijane. Nawet jeśli przykłady podane w książce wywołują czasem pobłażliwy uśmiech na twarzy, to pozwalają zrozumieć, w czym tkwi problem w naszej relacji z partnerem a wtedy można wykorzystać wskazówki autora do naprawy sytuacji niepożądanej lub też potraktować je jako inspirację do poszukiwań własnych metod działania.

Wydawnictwo Biały Wiatr to moje wielkie tegoroczne odkrycie. Oferta bardzo do mnie przemawia i nie odpuszczę sobie przeczytania większości wydanych przez nich książek. Obok łóżka leży już kolejna pozycja z ich ‘stajni’, po przeczytaniu której na pewno podzielę się z Wami moimi wrażeniami.

„Związki Nowej Ziemi” Williama Weila może nie wywołały rewolucji w moim postrzeganiu siebie w związku ani w moim sposobie komunikacji ale na pewno upewniły mnie, że obrana przeze mnie ścieżka porozumienia jest tą właściwą. Zresztą mogę się nazwać ogromną szczęściarą, bo jestem w związku z człowiekiem, który zdaje sobie sprawę z siły tkwiącej w skutecznej komunikacji i nie unika szczerych i odpowiedzialnych rozmów. Może właśnie dzięki temu tak dobrze się rozumiemy a nasza relacja jest na prawdziwie głębokim i intymnym poziomie, pomimo iż każde z nas weszło w ten związek z „dziurą w sercu” i bagażem trudnych doświadczeń.

Książkę Williama Weila polecam wszystkim, którzy chcą wziąć odpowiedzialność za swój związek i nie boją się trudnych rozmów. Jestem pewna, że wskazówki podane w „Związkach Nowej Ziemi” nie tylko uświadomią czytelnikom, jak wiele problemów bierze się z niewłaściwej komunikacji pomiędzy partnerami ale i będą cennym drogowskazem na wyboistej drodze do skutecznego porozumiewania się a tym samym do ulepszania samego siebie i swoich relacji z ludźmi, których kochamy.

Moja ocena: 4/6niedziela, 03 sierpnia 2014

Astrologia pociągała mnie od zawsze. Kiedy byłam nastolatką bardzo interesowałam się wszystkim, co magiczne i tajemne – także wszelkiego rodzaju wróżbiarstwem (potrafiłam nawet wróżyć z kart klasycznych). Horoskopy urodzeniowe to była wiedza, którą miałam opanowaną w naprawdę imponującym stopniu. Miałam nawet odpowiednie tabele z podanymi pozycjami wszystkich planet w danym roku i potrafiłam określić na podstawie dokładnej daty urodzenia (wraz z godziną) w którym ‘domu’ znajdowała się dana planeta w momencie urodzenia człowieka i w jaki sposób wpływała na charakter tej osoby.

Te zainteresowania zostały mi do dzisiaj. Czytanie o cechach charakteryzujących dany znak zodiaku a potem doszukiwanie się ich wśród osób z mojego otoczenia sprawia mi dużą frajdę.

Nie powinno więc dziwić, że bardzo ucieszyłam się kiedy jakiś czas temu do magazynu Zwierciadło dołączona została książka Joanny Martine Woolfolk „Seks i astrologia”. Do tego rodzaju pozycji nie należy podchodzić śmiertelnie poważnie i traktować informacji tam zawartych bardzo dosłownie. Są to ogólne opisy, zbiór danych typowych dla konkretnego znaku – tendencje i skłonności. Nie znajdziemy tu indywidualnych cech czy upodobań, bo jak pisze sama autorka w przedmowie: „skłonności osobiste są także wynikiem środowiska i wykształcenia, pochodną nakazów moralnych i otrzymanego wychowania. Nie uważałam zatem za konieczne podkreślani tego na każdej stronie mojej książki. Czytelnik będzie wystarczająco inteligentny, aby samemu zdać sobie z tego sprawę.”1

„Seks i astrologia” zawiera charakterystykę zodiakalną każdego znaku (w podziale na kobietę i mężczyznę), opis umiejętności partnerskich, sposobu uwodzenia ale koncentruje się przede wszystkim na pokazaniu, jak dany znak podchodzi do seksu, jak go postrzega i przeżywa. Na koniec każdej charakterystyki mamy krótki opis jaki rodzaj związku może stworzyć dany znak w połączeniu z innym.

Byłam niezwykle zaskoczona, gdy okazało się, że horoskopy miłosno-erotyczne przedstawione w tej książce są mi od dawna znane. Kilka lat temu buszując po internecie wpadłam przypadkiem na niemiecką stronę http://natune.net/sternzeichen, zawierającą dokładnie to, co w książce pani Woolfolk. Była to moja ulubiona, najbardziej szczegółowa i co najważniejsze – w mojej opinii najbardziej wiarygodna strona dotycząca horoskopów partnerskich. Cieszę się więc, że mam teraz wszystko pod ręką w postaci papierowej. Z moich osobistych doświadczeń wynika, że informacje zawarte w charakterystykach zodiakalnych Joanny Woolfolk są bardzo bliskie prawdy, wiele informacji się sprawdza.

Jeżeli interesujecie się astrologią albo po prostu macie ochotę poczytać sobie w ramach zabawy o sobie czy swoim partnerze, to polecam szczerze „Seks i astrologię” Joanny Martine Woolfolk. A osobom znającym język niemiecki zajrzenie na stronę  http://natune.net/sternzeichen. 

 

Moja ocena: 5/6

1 Joanna Martine Woolfolk, Seks i astrologia. Horoskop partnerski, który odmieni twoje życie miłosne, wyd. Zwierciadło, Warszawa 2014, str. 9


sobota, 12 lipca 2014

Piękny, krystalicznie czysty głos, hipnotyzujący do tego stopnia, że od wczoraj nie jestem w stanie uwolnić się od jego brzmienia.

Pierwszą usłyszaną piosenką tej amerykańskiej wokalistki był cover "Dream On" Aerosmith i to właśnie ją Wam zaprezentuję.

Słuchanie tej piosenki z dobrych głośników, dających wrażenie przestrzennego dźwięku powoduje ścisk w żołądku, szybsze bicie serca i utrudniony oddech - szczególnie podczas refrenu.

Obezwładniające brzmienie, piękny tekst, klimatyczny teledysk. Posłuchajcie sami.

A za odkrycie dziękuję z całego serca Andrzejowi <3

 

Tagi: muzyka
19:27, weisse_taube , muzyka
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 06 lipca 2014
Chcę pisać o tobie 
twoim imieniem wesprzeć skrzywiony płot
zmarzłą czereśnię
o twoich ustach
składać strofy wygięte
o twoich rzęsach kłamać że ciemne
chcę
wplątać palce w twoje włosy
znaleźć wgłębienie w szyi
gdzie stłumionym szeptem
serce zaprzecza ustom
chcę
twoje imię z gwiazdami zmieszać
z krwią
być w tobie
nie być z tobą
zniknąć
jak kropla deszczu którą wchłonęła noc
piątek, 27 czerwca 2014

Jeśli chcesz zmienić świat… pokochaj kobietę – naprawdę ją pokochaj.
Znajdź tę, która wzywa twoją duszę, choć wydaje się to bez sensu.
Odrzuć kontrolę i przyłóż ucho do jej serca i słuchaj.
Usłysz imiona, modlitwy, pieśni – każdej żyjącej rzeczy,
każdej skrzydlatej istoty, pokrytej futrem i łuskami,
każdej spod ziemi, spod wody, każdej zielonej i kwitnącej,
każdej jeszcze nie urodzonej i umierającej…
Usłysz, jak smutnie wysławiają Jednego, który dał im życie.
Jeśli jeszcze nie usłyszałeś własnego imienia, nie słuchałeś dość długo.
Jeśli twoje oczy nie napełniły się łzami, jeśli nie pochylasz się do jej stóp, to jeszcze nie odczułeś smutku, że prawie ją straciłeś.

Jeśli chcesz zmienić świat... pokochaj kobietę – jedną
ponad siebie, ponad pragnienie i rozsądek,
ponad swoje męskie preferencje młodości, piękna i rozmaitości
i ponad wszystkie swoje płytkie pomysły na temat wolności.
Dajemy sobie tak wiele wyborów,
że zapominamy, iż prawdziwe wyzwolenie
przychodzi, gdy stajemy w środku ognia duszy
i wypalamy nasz opór przed miłością.
Jest tylko jedna Bogini.
Spójrz w jej oczy i zobacz – naprawdę zobacz,
czy czujesz się, jak walnięty obuchem.
Jeśli nie, odejdź. W tym momencie.
Nie marnuj czasu na „próbowanie”.
Wiedz, że twoja decyzja nie ma nic wspólnego z nią,
ponieważ ostatecznie, nie jest ważne komu się poddasz,
ale kiedy zdecydujesz, by to zrobić.

Jeśli chcesz zmienić świat… kochaj kobietę.
Pokochaj ją na całe życie – ponad swój lęk przed śmiercią,
ponad swój lęk przed byciem manipulowanym
przez Matkę wewnątrz swojej głowy.
Nie mów jej, że gotów jesteś umrzeć dla niej.
Powiedz jej, że gotów jesteś ŻYĆ z nią,
sadzić z nią drzewa i patrzeć jak rosną.
Bądź jej bohaterem, mówiąc jak piękna jest w majestacie swojej bezbronności,
pomagając jej, by każdego dnia pamiętała, że JEST Boginią
przez adorowanie jej i przez poświęcenie dla niej.

Jeśli chcesz zmienić świat… pokochaj kobietę
z jej wszystkimi obliczami, przez wszystkie jej okresy życia,
a ona uzdrowi cię ze schizofrenii - podwójnych skłonności i połowicznej szczerości, które utrzymują twego Ducha i ciało w oddzieleniu – które utrzymują cię w samotności
i sprawiają, że zawsze poszukujesz na zewnątrz Siebie
czegoś, co sprawi, że twoje życie warte będzie, by je przeżywać.
Zawsze będzie inna kobieta.
Wkrótce ta lśniąca nowa stanie się stara i nudna,
a ty znowu będziesz coraz bardziej zniecierpliwiony,
wymieniając kobiety, jak samochody,
wymieniając Boginię na ostatni obiekt twego pożądania.
Mężczyzna nie potrzebuje już żadnych więcej wyborów.
To czego potrzebuje, to Kobieta, to Droga Kobiecości,
cierpliwości i współczucia, nie-poszukiwania, nie-działania,
oddychania w jednym miejscu i zapuszczenia splatających się korzeni
dostatecznie silnych, by utrzymały ziemię w całości,
podczas gdy ona będzie zrzucać cement i stal ze swojej skóry.

Jeśli chcesz zmienić świat… pokochaj kobietę, po prostu jedną kobietę.
Kochaj ją i ochraniaj, tak jakby była ostatnim świętym naczyniem.
Kochaj ją ponad jej lęk przed porzuceniem, który trzyma w sobie dla całej ludzkości.
Nie, ta rana nie jest jej, aby miała uzdrowić ją sama.
Nie, ona nie jest słaba w swojej współzależności.

Jeśli chcesz zmienić świat… kochaj kobietę
na wszelkie sposoby, aż ci uwierzy,
aż jej odruchy, wizje, głos, zręczność, pasja,
jej dzikość powrócą do niej –
aż nie stanie się siłą miłości potężniejszą,
niż wszystkie demony politycznych mediów,
które tylko szukają sposobu,
by obniżyć jej wartość i ją zniszczyć.

Jeśli chcesz zmienić świat…
Odłóż swoje racje, swoje armaty i znaki sprzeciwu.
Odłóż wewnętrzną wojnę, swój słuszny gniew
i kochaj kobietę…
ponad wszelkie swoje łaknienie wielkości,
ponad swoje uparte poszukiwanie oświecenia.
Święty Grall stanie przed tobą,
jeśli tylko weźmiesz ją w ramiona
i przestaniesz poszukiwać czegoś poza tą intymnością.

A co, jeśli pokój, to marzenie,
może być jedynie przypomniane poprzez serce kobiety?
A co, jeśli miłość mężczyzny do kobiety, do Drogi Kobiecości
jest kluczem otwierającym Jej serce?

Jeśli chcesz zmienić świat… pokochaj kobietę
do głębi swojego cienia,
do najwyższych szczytów swej Istoty
aż do Ogrodu, gdzie po raz pierwszy ją spotkałeś,
do furtki do królestwa tęczy, przez którą przejdziecie razem jako Światło, jako Jedno,
do miejsca bez powrotu,
do krańców i początków nowej Ziemi.

Jeśli chcesz zmienić świat… pokochaj mężczyznę – naprawdę go pokochaj.
Wybierz tego, którego dusza przyciąga twoją jasno i wyraźnie,
który cię widzi, który jest dość odważny, by się bać.
Przyjmij jego dłoń i prowadź go łagodnie do krwi swojego serca,
gdzie poczuć może ciepło, które mu dajesz i odpocząć tam,
i spalić swój ciężki ładunek w twoich ogniach.
Spójrz w jego oczy, zajrzyj głęboko i zobacz co leży tam uśpione
lub przebudzone, lub nieśmiałe, lub oczekujące.
Spójrz w jego oczy i zobacz tam jego ojców i dziadków
i wszystkie wojny i szaleństwa,
w których ich duchy walczyły w jakimś dalekim kraju, w jakimś odległym czasie.
Spójrz na ich ból i zmagania, udręki i winę; bez osądzania,
i pozwól temu wszystkiemu odejść.
Wczuj się w ten ciężar przodków
i wiedz, że to czego szuka, to bezpieczne schronienie w tobie.
Pozwól mu roztopić się w twoim pewnym spojrzeniu
i wiedz, że nie musisz odbijać tego szaleństwa,
ponieważ masz łono, słodką, głęboką bramę, aby zmyć i zaleczyć stare rany.

Jeśli chcesz zmienić świat… pokochaj mężczyznę, naprawdę go pokochaj.
Siądź przed nim w pełnym majestacie swojej kobiety z oddechem bezbronności,
w zabawie niewinności swego dziecka, pozwalając jego męskiej mocy
pokazać się przed tobą… i płyńcie w łonie Ziemi, w cichym wiedzeniu, razem.
A kiedy on się odsunie... ponieważ będzie uciekać bojąc się tej jaskini…
Zbierz wokół siebie babcie… owiń się ich mądrościami,
słuchaj, jak łagodnie szepczą,
uspakajają twoje przestraszone dziewczęce serce,
namawiając cię, byś była spokojna…
I czekaj cierpliwie na jego powrót.
Usiądź przy jego drzwiach i śpiewaj, pieśń o pamiętaniu,
że może jeszcze raz go ukoisz.

Jeśli chcesz zmienić świat… pokochaj mężczyznę, naprawdę go pokochaj.
Nie nakłaniaj jego małego chłopca,
podstępem i fortelem, uwodzeniem i naciąganiem,
tylko, by go zwabić… w sieć zniszczenia,
do miejsca chaosu i nienawiści
straszniejszego niż jakakolwiek wojna prowadzona przez jego braci.
To nie jest kobiecość, to jest zemsta
To jest trucizna pokręconych dróg
wiekowych nadużyć, gwałt naszego świata,
A to nie daje kobiecie mocy, zmniejsza moc, gdy odcina się ona od jego jąder,
i to zabija nas wszystkich.
I niezależnie od tego, czy jego matka opiekowała się nim, czy nie mogła,
pokaż mu prawdziwą matkę teraz.
Obejmij go i prowadź z wdziękiem i swoją głębią
tlącymi się w centrum jądra Ziemi.
Nie karz go za jego rany, gdy myślisz, że nie zaspakaja twoich potrzeb lub nie spełnia kryteriów.
Wezwij dla niego słodkie rzeki
Krwią sprowadź to wszystko do domu.

Jeśli chcesz zmienić świat, pokochaj mężczyznę, naprawdę kochaj go.
Pokochaj go dostatecznie, by być naga i wolna,
Pokochaj go dostatecznie, by otworzyć swoje ciało i duszę
na cykle narodzin i śmierci.
I podziękuj mu za sposobność,
gdy razem tańczycie wśród szalejących wichrów i milczących lasów.
Bądź dość odważna, by być krucha, i pozwól mu pić z delikatnych,
upojnych płatków twojej istoty.
Niech wie, że może wspierać cię, byś stała, i ochraniać cię.
Upadnij w tył w jego ramiona i ufaj, że cię złapie,
nawet jeśli upuszczono cię tysiące razy przedtem.
Naucz go, jak się poddawać, poddając się sama.
I wtop się w słodką nicość serca tego świata.

Jeśli chcesz zmienić świat… pokochaj mężczyznę, naprawdę kochaj go.
Dodawaj mu odwagi, karm go, pozwalaj mu, słysz go, obejmuj go, uzdrawiaj go,
a ty w zamian będziesz żywiona i wspierana,
przez silne ramiona i czyste myśli i skoncentrowane strzały,
ponieważ on może, jeśli mu na to pozwolisz, stać się wszystkim, o czym marzysz.

Lisa Citore

 

źródło


Oryginalny tekst:
http://lisacitore.com/poetry/if-you-want-to-change-the-world-love-a-woman-2008/
http://lisacitore.com/poetry/if-you-want-to-change-the-world-love-a-man-2013/


Tagi: cytaty
23:28, weisse_taube , cytaty
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 22 czerwca 2014

"Każde słowo zmienia przyszłość i ją kształtuje. Nadaje jej formę, ale też eliminuje z życia to, co niepożądane. Ważna jest różnorodność języka. Jeśli używamy wciąż tego samego, nasza rzeczywistość kurczy się do tych samych prawd. Nowe słownictwo zaś otwiera nas na nieznane dotąd doświadczenia. Z językiem jest jak z malarstwem. Możemy wyrazić coś czarno-biało, w sepii, ostrymi kolorami, radosną feerią barw albo łagodnym pastelem. To tworzy rzeczywistość bardziej trójwymiarową, głębszą, poszerza perspektywę."

 

Małgorzata Bojanowska w wywiadzie z Maciejem Bennewiczem i Dorotą Mierzejewską "Marzenia do spełnienia", Zwierciadło 01/2014

Tagi: cytaty
11:16, weisse_taube , cytaty
Link Dodaj komentarz »
sobota, 21 czerwca 2014

Mój pierwszy kontakt z matrycą energetyczną miał miejsce w grudniu 2013r, kiedy to podczas długiej przerwy świąteczno-sylwestrowej nadrabiałam zaległości w lekturze czasopism. Czytałam wtedy m.in. październikowe wydanie magazynu SENS, w którym trafiłam na wywiad z Katarzyną Świstelnicką, trenerką metody dwupunktowej. Temat od razu wzbudził moje zainteresowanie a miesiąc później po przeczytaniu kolejnego artykułu i wywiadu w Zwierciadle nr 01/2014 przeczesywałam już księgarnie internetowe w poszukiwaniu książek na ten temat. Niektóre ciężko jest zdobyć, zdarzyła mi się raz anulacja zamówienia z powodu braku towaru na magazynie (pomimo iż na stronie widniał jako dostępny). Poza tym czekałam jeszcze na jakieś zniżki czy kupony rabatowe – niestety ceny książek o tej tematyce zaczynają się od 40zł w górę :-/ Kiedy w końcu dotarły do mnie dwie pozycje autorstwa Richarda Bartletta, twórcy Matrycy Energetycznej, od razu zabrałam się do czytania i dzisiaj przedstawię pierwszą z nich.

Punktem wyjściowym w pracy z matrycą energetyczną jest założenie, że rzeczywistość daje się dowolnie kształtować. Według fizyki kwantowej nasz świat składa się z nieskończonej liczby fotonów (cząstek świetlnych), które tworzą fale. Wszystko, co nas otacza – łącznie z nami samymi – jest w całości energią i informacją a my poprzez nasze myśli i świadomość możemy wejść w kontakt z Matrycą (polem kwantowym) i oddziaływać na rzeczywistość. W Matrycy 'zapisane' są wszystkie informacje dotyczące Wszechświata w formie wzorów wibracyjnych, w które możemy ingerować poprzez naszą świadomość. ‘Podłączenie’ się pod Matrycę umożliwia dokonanie zmiany dzięki rezonansowi morficznemu. Jak to działa? Bartlett wyjaśnia to tak: „Najnowsza nauka przyjmuje, że obserwowanie czegoś (przynajmniej na poziomie subatomowym) zmienia zachowanie i cechy obserwowanej rzeczy. Wynika z tego, że świadomość ma bezpośredni i zauważalny wpływ na strukturę i skład materii.”1  „Podjęcie decyzji, co i jak obserwujesz na kwantowym poziomie sprawia, że obiekt twojej uwagi zachowuje się lub porusza w określony lub z góry ustalony sposób.”2

Jeśli teoria ta nadal wydaje wam się nieco zagmatwana, posłużę się przykładem atomu, by lepiej zobrazować o co chodzi z tym przewidywanym zachowaniem. „Tradycyjny model struktury atomu był bardzo prosty i łatwy do zrozumienia. W tym modelu atom miał jądro składające się z protonu i neutronu. Dookoła jądra krążył elektron po mniej więcej elipsowatej i bardzo przewidywalnej orbicie. Ale gdy fizyka kwantowa bliżej przyjrzała się temu modelowi, okazało się, że elektron wcale nie zachowuje się w tak jednoznaczny sposób. Zamiast krążyć zgodnie z rozsądnym, matematycznym modelem, który właśnie omówiliśmy, elektron robi coś, co jest dużo bardziej interesujące, choć nieco trudniejsze do wyobrażenia. Zgodnie z modelem kwantowym elektron porusza się po orbicie prawdopodobieństwa i wchodzi na przewidywalną orbitę tylko wtedy, gdy go obserwujemy. W chwili gdy nasza świadomość zaczyna widzieć ścieżkę elektronu, ten materializuje się w tej rzeczywistości. Przywołany przez naszą interakcję elektron ‘wybiera’ ze sfery nieskończonych możliwości orbitę prawdopodobieństwa, do której go ograniczamy poprzez naszą obserwację.”3

Możemy swobodnie czerpać z tego potencjału i zmieniać otaczającą nas rzeczywistość wykorzystując Metodą Dwupunktową. A czym ona jest? Metoda Dwupunktowa to system łączący teorię Matrycy Energetycznej (Matrix Energetics) stworzonej przez dra Richarda Bartletta z Synchronizacją Kwantową (Quantum Entrainment) odkrytą przez dra Franka Kinslowa. Obaj panowie uznawani są za ojców dwupunktu. Dzięki dwupunktowi możemy w prosty i szybki sposób zmienić wzorce wibracyjne naszych myśli, uwarunkowanych poglądami czy przyzwyczajeniami. „Po prostu decydujemy, że cofamy problem do poziomu kwantowego potencjału, zmieniamy jego wibrację, a rzeczywistość się do niej dopasowuje”4 – jak mówi Katarzyna Świstelnicka w wywiadzie dla magazynu Sens. Dzięki dotykowi lub mentalnemu połączeniu dwóch punktów na ciele człowieka (lub na modelu zastępczym, np. pluszowej zabawce) podłączamy się pod Matrycę i pozwalamy aby w naszym osobistym polu ‘zainstalowały’ się pozytywne informacje w niej zawarte. W centrum tej metody jest intencja płynąca z serca i połączenie świadomości z Matrycą. Łączność na poziomie kwantowym dokonuje się poprzez serce, które „jest najpotężniejszym generatorem energii elektromagnetycznej ludzkiego ciała. (…) Fizycy kwantowi odkryli, że poprzez serce uzyskujemy dostęp do pola energii punktu zerowego, nieskończonego potencjału energii Wszechświata.(…)”5 Nie musimy nic więcej robić, wystarczy ufność w Wyższy Porządek Rzeczy a w miejsce starych wzorców pojawi się nowa rzeczywistość, optymalna dla nas w danym momencie naszego życia. Metoda Dwupunktowa umożliwia więc transformację na poziomie kwantowym przy wykorzystaniu fal energii i informacji. Może korzystnie wpływać na zdrowie nasze oraz naszych bliskich (także na odległość), pomaga w sytuacjach stresowych, poprawa relacje w związku, wpływa na nasze działania – umożliwia zmianę niekorzystnych wzorców postępowania, by łatwiej osiągać cele.

Brzmi intrygująco? I takie jest!

Przyznam szczerze, że nigdy nie byłam dobra z fizyki i trochę obawiałam się sięgania po książki o tematyce zahaczającej o tę dziedzinę nauki. Bałam się niezrozumiałych dla mnie teorii czy zbyt naukowego języka. Taka niestety jest przedmowa autorstwa dr Williama A. Tillera, emerytowanego profesora Stanford University. Czytałam ją z kwaśną miną i poczuciem, że kompletnie nie kumam, o czym facet mówi. Tak jakby zwracał się tylko do osób znających temat, obeznanych w różnorakich teoriach fizyki. Biadoliłam, że znowu porwałam się z motyką na słońce i tylko niepotrzebnie wydałam kilkadziesiąt złotych na książki, których tematyki i tak nie jestem w stanie pojąć.

Jak się jednak okazało – nie taki diabeł straszny. Po przerażająco naukowym i niezrozumiałym dla mnie języku Tillera przechodzimy do opowieści Bartletta, który pisze językiem potocznym i który rozumie, że 99% jego czytelników zapewne nigdy nie miało kontaktu z fizyką kwantową. Wszelkie teorie czy pojęcia tłumaczy w prosty sposób, bez naukowego zadęcia (zresztą Bartlett nie jest fizykiem, sam musiał uczyć się wszystkiego, o czym teraz piszę, stąd może zrozumienie dla niewiedzy jego odbiorców).

Jedyny minus jaki dostrzegam jest taki, że książka miejscami jest po prostu przegadana. W wielu miejscach autor się powtarza, przytacza te same historie, przykłady. Nie sądzę, aby służyło to ‘utrwaleniu wiedzy’. Poza tym trzeba być świadomym tego, że jest to mocno amerykańska książka. Przez taki a nie inny epitet mam na myśli pewne cechy stylu, niekoniecznie pozytywne, charakterystyczne moim zdaniem dla mentalności Amerykanów. Pierwsze co się rzuca w oczy to właśnie styl – pewien zupełnie zwyczajny facet opowiada o tym, jak przydarzyło mu się coś zupełnie niezwyczajnego. Napisane jest to w konwencji trochę takiego ‘hurra-optymizmu’ na zasadzie ‘to takie proste, ty też możesz tego dokonać’. Również niewątpliwie duże poczucie humoru autora każe mu każdą opowiedzianą historyjkę okrasić zabawnym komentarzem (wydaje mi się to typowe dla Amerykanów).

Książka podzielona jest na dwie części. W pierwszej Bartlett opisuje genezę powstania teorii na temat Matrycy Energetycznej i usiłuje wytłumaczyć czytelnikowi jej główne założenia. Przytacza wiele przykładów z własnej praktyki lekarskiej (autor jest z zawodu kręgarzem i chiropraktykiem) i skupia się przede wszystkim na wytłumaczeniu czytelnikowi, czemu tak ważna jest zmiana myślenia – dopuszczenie do głosu naszej intuicji i uruchomienie wyobraźni. Część druga to wykładnia metody dwupunktowej. Krok po kroku autor wprowadza nas w tajniki wykonywania dwupunktu, przedstawia różne metody pracy z Matrycą. Na samym końcu znajdują się wypowiedzi uczestników warsztatów Bartletta, którzy opowiadają o swoich doświadczeniach z dwupunktem oraz coś w rodzaju zestawienia FAQ odnośnie Matrycy czyli najczęściej zadawanych pytań.

Wrażenia po lekturze mam mieszane. Temat jest dla mnie szalenie interesujący ale spodziewałam się,  że to wszystko jest nieco prostsze. Tymczasem okazuje się, że aby wykonać dwupunkt potrzeba sporo ćwiczeń i gruntownej wiedzy na temat działania tej metody. Niech Was nie zwiodą zachęty Bartletta, że to takie proste i nawet dziecko sobie z tym poradzi. Ja odniosłam wrażenie, że nieodzowna jest tu przede wszystkim wolna od chaosu myśli głowa, spokój wewnętrzny. Autor jest innego zdania i stwierdza nawet, że osoby wykazujące cechy ADHD są w stanie z łatwością połączyć się z Matrycą. Cóż, jak na razie nie próbowałam wykonać Dwupunktu, za dużo myśli pędzi ostatnio przez moje zwoje mózgowe, ciężko mi się skupić, więc nie wiem.

Mój sceptycyzm odnosi się także do wiedzy, jaką należałoby posiadać przy pracy nad nękającymi nas schorzeniami. Bartlett twierdzi, że żadna medyczna wiedza nie jest konieczna. Ja z kolei mam pewne wątpliwości. Czytając opowieści Bartletta na temat tego, w jaki sposób udało mu się wyleczyć kogoś z danej dolegliwości i które punkty na ciele pacjenta wtedy ze sobą połączył, nie mogłam pozbyć się wrażenia, że pomogła mu w tym znajomość anatomii, kręgarstwa, akupunktury czy różnych zagadnień z zakresu medycyny niekonwencjonalnej. W moim przekonaniu, autor WIE, gdzie ma dotykać pacjenta, bo posiada wiedzę odnośnie rozmieszczenia poszczególnych punktów energetycznych w ciele człowieka i WIE, który punkt należy uciskać aby poprawić pracę danego narządu. Wydaje mi się również, że w praktyce Bartletta pomocna jest mu też szeroka wiedza z zakresu bioenergoterapii, radioniki, funkcjonowania i rozmieszczenia czakr itp.

Jednak mój największy sceptycyzm skierowany jest w stronę co poniektórych przykładów wykorzystania Matrycy przez uczniów (osoby biorące udział w szkoleniach i warsztatach) Bartletta. Nie twierdzę, że nie wierzę w działanie metody dwupunktowej. Inaczej w ogóle nie zainteresowałabym się tematem. Wierzę w nagłe ozdrowienia, wyleczenie urazów, krzywizn itp. Ale jak czytam, że ktoś za pomocą dwupunktu zaklinał non stop padający deszcz albo nieustannie dzwoniące telefony w pracy, to w tym momencie zaczynam się już pukać w głowę. A czytając opowieść jakiejś kobiety, której na autostradzie zepsuło się auto i dzięki wykonanemu dwupunktowi, po 45 minutach jazdy trafiła na sklep z częściami zareagowałam pustym śmiechem. Moim zdaniem nawet gdyby nie wykonała dwupunktu, to po tych trzech kwadransach i tak natrafiłaby na sklep. Kwantowe wibracje raczej nie sprawiły, że w tym czasie dobre wróżki szybko wybudowały potrzebne jej miejsce.

Jak już wspominałam, na razie nie odważyłam się spróbować metody dwupunktowej… choć raz jej doświadczyłam. Nie wiem, czy powinnam tu o tym pisać, bo pewnie część z Was parsknie śmiechem, ale co tam. Dla mnie był to ewidentny dowód na to, że te wszystkie teorie kwantowe, przenikanie pól i energii rzeczywiście działają. Otóż któregoś dnia w trakcie lektury „Matrycy Energetycznej” zwyczajnie… usnęłam. Byłam akurat w trakcie studiowania zamieszczonych w książce zdjęć z warsztatów przeprowadzonych przez autora i nagle… sama się na nich znalazłam! Pamiętam tylko, że Bartlett wykonywał na mnie Dwupunkt a ja po chwili runęłam bezwładnie na niego. Czułam przechodzącą przez moje ciało falę radości, było to bardzo pozytywne doznanie. Wiem, że to co piszę brzmi może nieco śmiesznie, ale ja naprawdę CZUŁAM te wibracje w moim ciele. Dodam jeszcze, że ja bardzo rzadko mam sny – jeśli już się pojawiają, zawsze są związane z jakimiś silnymi doznaniami w moim życiu i mają charakter proroczy. Może lektura Matrycy tak silnie na mnie podziałała? A może czytając o energii kwantowej, tych wszystkich załamaniach fali, rezonansach i łączności z polem moja świadomość sama zaczęła szukać łączności z Matrycą? Nie wiem. Było to dla mnie niezwykle dziwne, choć intrygujące i ciekawe doświadczenie.

Podsumowując mogę powiedzieć, że tematyka poruszona w „Matrycy Energetycznej” wydała mi się szalenie ciekawa i niewątpliwie będę dalej zgłębiać tajniki metody dwupunktowej. Zanim odważę się wykonać ją na sobie chyba jeszcze raz na spokojnie przeczytam „Matrycę…”, co zresztą zaleca Bartlett. Myślę także nad zorganizowaniem sobie jakiegoś podręcznika o podstawach fizyki kwantowej (najlepiej coś dla zupełnych laików).

Jeśli temat i Wam wydał się interesujący to odsyłam Was na stronę Richarda Bartletta  http://www.matrixenergetics.com/ oraz polską stronę http://www.dwupunkt.com/ gdzie znajdziecie więcej ciekawych informacji.

 

Moja ocena: 4/6


1 Bartlett, Richard, Matryca Energetyczna. Innowacyjne uzdrawianie, Studio Astropsychologii, Białystok 2014, str. 40

2 tamże, str. 111

3 tamże, str. 66

4 Nowa Metoda Kwantowa; w: SENS nr 10/2013, str. 120

5 Bezpiecznie powiązani; w: Zwierciadło nr 01/2014, str. 33

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 24
| < Listopad 2014 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Tagi