Blog > Komentarze do wpisu

Od bieguna do bieguna, przez lądy, morza i przestworza

„Od bieguna do bieguna” Lecha Konopińskiego jest książeczką przybliżającą dzieciom życie kilkunastu egzotycznych gatunków zwierząt w różnych częściach świata. Oprócz gatunków dosyć popularnych i znanych zazwyczaj zarówno dziecku jak i dorosłemu (renifer, pawian, hiena, papuga ara, pingwin itp.) młody czytelnik poznaje także zwierzęta mało znane, o których nawet rodzic rzadko kiedy słyszał jak np. wychuchol, kalong, lotopałanka czy kwezal herbowy. Życie każdego zwierzęcia przedstawione jest w formie krótkiego wierszyka opisującego zwyczaje żywieniowe danego gatunku, miejsce występowania, ogólną charakterystykę zewnętrzną, umiejętności czy przydatność człowiekowi. Dzięki książce Lecha Konopińskiego wiedzę poszerzą nie tylko dzieci ale i dorośli. Muszę przyznać, że wiele informacji było dla mnie zaskakujących i nowych. Nie wiedziałam np. że pawiany były czczone przez Egipcjan, że pancerniki nie mają zębów (choć wikipedia twierdzi, że jednak jakieś tam mają) czy że kwezal herbowy widnieje na fladze i godle Gwatemali.

Ciekawa i poszerzająca wiedzę lektura zarówno dla dziecka jak i dorosłego.

Dla dzieci od 8 lat.


Druga książeczka, "Przez lądy, morza i przestworza" Włodzimierza Ścisłowskiego, choć o zgoła innej tematyce, przedstawia zawarte w niej informacje w podobny sposób. Wierszowane charakterystyki różnych środków transportu otwiera opis wynalezienia koła a po nim młody czytelnik poznaje w kolejności powstawania następne pojazdy. Całość podzielona jest na trzy części odnoszące się do miejsc wykorzystania danego pojazdu (ląd, morze, przestworza). Dziecko otrzymuje informacje nie tylko o czasach, w jakich popularny był dany środek transportu ale także dowiaduje się w jakich okolicznościach powstał i kto był jego wynalazcą.

Jest to książeczka raczej dla chłopców, u dziewczynek ze względu na swą tematykę będzie budzić mniejsze zainteresowanie.

Od 8 lat.


Książkę przeczytałam w ramach wyzwań czytelniczych:

Z półki

Odnajdź w sobie dzieckoniedziela, 17 marca 2013, weisse_taube

Polecane wpisy

Komentarze
2013/03/23 03:09:22
Ale mnie zainteresowałaś tymi książeczkami! Muszę sprawdzić czy mam je w bibliotece szkolnej. Chętnie przeczytam o tych zwierzętach, których nazwy wymieniłaś, a ja wcześniej o nich słyszałam. Natomiast książkę o pojazdach (a myślałam, że opisuje różne formy krajobrazu) mogłabym wykorzystać na jakichś zajęciach z dziećmi w szkole.

P.S. Nie przesłałaś mi linku do recenzji. Dzisiaj akurat aktualizowałam listę, więc wpadłam do Ciebie, ale nie chciałabym żeby w przyszłości jakiś link został pominięty - zwłaszcza, że wyszukujesz takie perełki :)
-
2013/03/23 13:06:51
Bardzo się cieszę, że moje recenzje okazują się być przydatne :) Wszystkie te perełki stoją u mnie na półce, bo to moje lektury z dzieciństwa. Jak czytam je teraz to nabieram podziwu dla moich rodziców, którzy nie czytali za wiele (tata prawie wcale, mama tak dosyć średnio) ale potrafili kupić własnemu dziecku tak wartościowe książeczki.
Rzeczywiście nie przesłałam linku, zorientowałam się dopiero teraz :-/ Na przyszłość postaram się robić to od razu po napisaniu recenzji, żeby mi potem z głowy nie wyleciało jak w tym przypadku.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...