Blog > Komentarze do wpisu

Wiersze dla dzieci

Nie każdy pamięta, że Ludwik Jerzy Kern, autor słynnej książki o przygodach psa Ferdynanda, napisał także wiele wierszy dla dzieci. Ja wydane w latach 80-tych XXw. „Wiersze pod choinkę” znalazłam pewnej zimy – jakżeby inaczej – właśnie pod choinką.

Oprócz otwierających zbiorek wierszy związanych z zimą i świętami, znajdują się tu także wiersze na temat dziecięcych zabaw i marzeń oraz zabawne wierszyki i rymowanki o zwierzętach i sprzętach domowych. Niektóre utwory przybierają kształt rzeczy które opisują, np. wiersz  gitarze czy schodach.

Autorką ilustracji jest Ewa Salamon.   

Dla dzieci od 5 lat

Zupełnie inny typ liryki dla dzieci stworzył Krzysztof Lisowski w „Wierszach Uli”. Niestety nie udało mi się dotrzeć do odpowiednich informacji, więc nie wiem, czy moje podejrzenia są zgodne z prawdą, ale „Wiersze Uli” zdają się być hołdem ojca złożonym swojej małej córce. Lisowski opisuje codzienne zabawy Uli, jej szczery zachwyt nad światem i dziecięce przemyślenia. Głównym atutem tych wierszy jest skupienie się na opisie świata oczami dziecka, którego wyobraźnia i postrzeganie pewnych spraw zupełnie inaczej niż dorośli dostarcza nowych, ciekawych ujęć rzeczywistości i nadaje nowy sens różnym wydarzeniom.

Dla dzieci od 10 latKsiążki przeczytałam w ramach wyzwań literackich:

Z półki

Odnajdź w sobie dziecko


* ilustracje z książek pochodzą z bloga: http://jarmila09.wordpress.com

niedziela, 03 lutego 2013, weisse_taube

Polecane wpisy

Komentarze
2013/02/12 01:09:17
Nie przepadam za wierszami, w zasadzie podobają mi się tylko te Brzechwy i Tuwima, te jednak poznałabym z chęcią ze względu na sentyment do starszych wydań :)
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...