Blog > Komentarze do wpisu

Dawne dzieje według Anny Świrszczyńskiej

Zdaje się, że w lutym zasypię Was recenzjami książek dla dzieci. Wyciągnęłam dziś wszystkie swoje lektury z dzieciństwa, zaczęłam czytać i wsiąkłam na amen.

A zaczęłam od dwóch książeczek Anny Świrszczyńskiej, w których autorka przybliża młodemu czytelnikowi dawne dzieje Polski.

W króciutkiej opowieści „Skarby księżniczki Dobrawy” Świrszczyńska opisuje wierszem historię zaślubin Mieszka I z czeską księżniczką Dobrawą, która sprowadziła do podówczas pogańskiej Polski chrześcijaństwo. Oprócz kilku podstawowych faktów z ówczesnego życia Polan dziecko dowiaduje się także jak mądrą kandydatką na żonę była Dobrawa, która zamiast sukien i klejnotów w posagu prosi swego ojca o możliwość zabrania ze sobą do nowego kraju pięciu uczonych, których wiedza pozwoli na rozwój jej nowej ojczyzny.

Książeczka zawiera piękne, kolorowe ilustracje Marka E. Pietrzaka obrazujące poszczególne wydarzenia od sceny polowania, przez przybycie do Czech poselstwa polskiego aż po przyjęcie przez Polskę chrztu. Na pierwszej stronie znajduje się dodatkowo mapka ówczesnych granic Polski wraz z nazwami plemion ją zamieszkujących.

Dla dzieci od 9 lat

W drugiej książeczce pt." Pan Twardowski i inne opowieści" Świrszczyńska przedstawia młodemu czytelnikowi kilka – również pisanych wierszem – opowiastek o dawnych dziejach państwa polskiego. Zaczyna od czasów Słowian i opowiedzenia historii okrutnego księcia Popiela, którego za złe uczynki wobec swych podwładnych oraz za otrucie rodziny spotkała surowa kara – został zjedzony przez myszy. Muszę przyznać, że po kolejnej opowieści o Słowianach mój wzrok mimowolnie zaczął wędrować w kierunku regału, gdzie stoi „Stara Baśń” Kraszewskiego. Jak widać Świrszczyńska potrafi zainteresować tematem także dorosłego.

W kolejnych historiach autorka skupia się na zaznajomieniu dziecka z dawnym Krakowem. Poznajemy wesołego żaka Mikołajka, który poszedł na nauki do alchemika oraz młodego śpiewaka Jaśka, który chce zostać paziem królowej Barbary na dworze Zygmunta I. Jest też opowieść o jeżdżącym na kogucie mistrzu Twardowskim oraz o starościance, która spośród trzech zalotników wybiera najbiedniejszego sokolniczka, który zamiast klejnotów i szat przynosi jej w darze młodą sarenkę, którą jego wybranka może się opiekować. Książkę zamyka „Opowieść o ślicznej Agnieszce” przenosząca czytelnika do Warszawy czasów uchwalenia Konstytucji 3.Maja i późniejszych rozbiorów.

Również i w tej pozycji opowiadanej historii towarzyszą piękne ilustracje, tym razem autorstwa Zdzisława Witwickiego.

Dla dzieci od 9 lat

Obie książeczki są niezwykle ciekawe i pouczające. Dziecko może dowiedzieć się z nich wielu faktów odnośnie początków powstania państwa polskiego oraz jego późniejszych dziejów. Warto czytać te opowieści razem z dzieckiem, któremu będzie można w trakcie lektury tłumaczyć co trudniejsze pojęcia i wydarzenia. Również dorosły będzie mógł czerpać przyjemność z czytania – staranny język i wierszowana forma zdecydowanie umilają lekturę a ciekawa tematyka inspiruje do zgłębiania tematu. W moim przypadku doprowadziła do ściągnięcia z półki „Starej Baśni” :-)

 

Książki przeczytałam w ramach wyzwań czytelniczych:

Z półki

Odnajdź w sobie dziecko


* ilustracje z książek pochodzą z blogów: http://jarmila09.wordpress.com  oraz  http://mojeksiazeczki.blox.pl/

sobota, 02 lutego 2013, weisse_taube

Polecane wpisy

Komentarze
2013/02/02 23:48:18
Ciekawe te książeczki.
Tę pierwszą kojarzę z dzieciństwa, ale nie pamiętałam treści.
Wiesz, że nie wiedziałam, że Dobrawa poprosiła zamiast posagu uczonych?!
Dzięki za udział w wyzwaniu, czekam na kolejne recenzje :)

P.S. Czy mogłabyś oznaczać wiek adresatów tych książeczek dla dzieci? Po zakończeniu wyzwania powstanie pewnego rodzaju baza książek dla dzieci, a dzięki oznaczeń wiekowych łatwiej będzie dobrać te dla własnych dzieci :)
-
2013/02/03 11:41:36
Ha, czyli jednak miałam rację pisząc, że czytając Świrszczyńską swoją wiedzę poszerzy nie tylko dziecko :-)
Oczywiście postaram się pisać przy każdej książce wiek dziecka, dla którego dana lektura jest przeznaczona, choć przez fakt, że nie mam styczności z dziećmi jest to dla mnie dosyć trudne zadanie, bo mam nikłe pojęcie na temat ich rozwoju intelektualnego.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...